Řím - Dlouholetý spojenec odstoupivšího italského premiéra Silvia Berlusconiho, předseda protievropské Ligy severu Umberto Bossi odstoupil ve čtvrtek ze své funkce.
Vedení lígy se v uplynulých dnech dostalo pod těžkou palbu italských médií kvůli korupci. Bossi sám sice zatím nečelí žádnému obvinění, pokladník strany Francesco Belsito ale měl v nedávné minulosti převést z pokladny Ligy severu na konta Bossiho synů okolo 200 tisíc eur.
Do skandálu má být zapletena i Bossiho žena. Sedmdesátiletý politik odmítá, že by ze stranických peněz financoval renovaci své vily a dovolené svých potomků, jak je mu předhazováno.
"Podávám demisi pro dobro našeho hnutí a naších straníků," citoval Bossiho deník La Repubblica. "Mou prioritou je blaho Ligy a pokračování (našeho) boje."
Neapolská prokuratura, která stranické finance Ligy nyní prověřuje, údajně našla v sejfu Belsita složku s označením "rodina". Vyšetřovatelé se domnívají, že v ní byly předtím uloženy dokumenty týkající se finančních darů rodině stranického předsedy. A také šekovou knížku s označením "Umberto Bossi". Vydala ji janovská pobočka banky Alleti, kde má Liga zvláštní konto, na které přicházely sponzorské dary.
Právě z tohoto konta měly plynout na účty Bossiho synů mnohatisícové částky.
Čisté ruce
Bossi, jehož strana vedla ostrou kampaň proti Evropské unii a imigrantům a tvrdě se zasazovala za více autonomie severu země, a to až na hraně separatismu, se vždy vyhrazoval proti "římskému bahnu" a "mafiánskému jihu", a zdůrazňoval svoji údajnou nepodplatitelnost.
Bossiho zůstal Berlusconiho hlavním spojencem, když v létě 2010 tehdy vládní Lid svobody opustila frakce předsedy parlamentu a vůdce někdejší postfašistické Národní aliance Gianfranka Finiho a pod bývalým premiérem se poprvé vážněji otřásla židle.
Šéf Ligy severu naopak položil první Berlusconiho kabinet v roce 1994 jen několik měsíců poté, co mediální magnát vyhrál parlamentní volby.
Berlusconi, který slavil triumfální návrat k moci v roce 2008, byl nakonec donucen k demisi loni v listopadu, kdy jeho kabinet vystřídala úřednická vláda Maria Montiho.
Bossi byl navzdory svým tvrzením o nezkorumpovatelnosti v roce 1992 odsouzen k osmiměsíčnímu nepodmíněnému trestu v rámci akce Čisté ruce, společně s tehdejším pokladníkem strany Alessandrem Patellim, protože měli přijmout úplatek ve výši 200 milionů lir.
V posledních dvou Berlusconiho kabinetech zastával funkci ministra pro institucionální reformu.