Šéf firmy, která vyráběla vadné silikony, dostal 4 roky

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 10. 12. 2013 11:51
Závadné výrobky byly implantovány do těla 300 000 pacientek v 65 zemích včetně Česka.
Muž, který je za celý skandál zodpovědný - majitel PIP Jean-Claude Mas na nedatovaném policejním snímku.
Muž, který je za celý skandál zodpovědný - majitel PIP Jean-Claude Mas na nedatovaném policejním snímku. | Foto: Reuters

Marseille - Zakladatel francouzské společnosti Poly Implant Prothese (PIP), která při výrobě prsních implantátů nahrazovala zdravotnický materiál levnějším průmyslovým silikonem, odešel od soudu se čtyřletým trestem vězení.

Soudce vyhověl žádosti prokuratury a poslal 74letého Jeana-Clauda Mase za mříže, přestože se v dubnu operovaným ženám omluvil a v závěrečné řeči opět zopakoval, že gel pro implantáty nebyl jedovatý ani nijak nebezpečný.

Levnější a méně odolný průmyslový silikon byl nicméně použit až v 80 % implantátů, čímž francouzský výrobce ušetřil miliony eur. Krom vězení za to teď musí Mas zaplatit ještě 75 tisíc euro pokuty, což jsou v přepočtu více než dva miliony korun.

Spolu s ním byli k podmínečným trestům odsouzeni další tři členové někdejšího nejužšího vedení firmy. Bývalý generální manažer společnosti Claude Couty odešel od soudu s tříletým trestem, ředitel oddělení kontroly kvality Hannelore Font a šéf výroby Thierry Brinon dostali roční respektive 18měsíční podmínku.

5 tisíc žalobkyň

Skandál s nebezpečnými prsními implantáty propukl v roce 2011, kdy se ukázalo, že byly implantovány do těla 300 tisíc pacientek v 65 zemích včetně České republiky závadné a potenciálně nebezpečné výrobky. Ke společné žalobě se připojilo přes pět tisíc poškozených žen, což z případu udělalo jednu z největších soudní kauz v historii francouzské justice.

"Cítila jsem se, jako by ve mně tikala časovaná bomba. Když jdete k doktorovi a on vám dá lék, neptáte se ho, jestli je bezpečný. Prostě předpokládáte, že je. Představa, že v sobě mám kus matrace a bůh ví čeho ještě, je prostě odporná," svěřila se CNN před začátkem procesu jedna z poškozených další oběť Rowena Mackintoshová.

Žaloba prokázala více než 4100 protržených voperovaných náhrad a 2700 žen, u kterých vyvolaly implantáty záněty.

Objevily se i dohady, že podporují vznik rakoviny, což se ale zatím nepotvrdilo. V Česku mělo implantáty PIP přes 2000 žen. Ministerstvo zdravotnictví jim doporučilo výměnu a valná většina žen ji podstoupila.

 

Právě se děje

Další zprávy