Sajdullajev nahradil v čele mužů bojujících proti oficiální čečenské vládě a ruským jednotkám v Čečensku známějšího předáka Aslana Maschadova. Toho zastřelili ruští vojáci loni v březnu.
Sajdullajeva speciální jednotky objevily u města Argun východně od čečenské metropole Grozného. Jeho tělo později ukázala ruská státní televize NTV. Podle ní během přestřelky někteří spolupracovníci Sajdullajeva zahynuli a tři další ruští vojáci zajali.
"Teroristé přišli o svoji hlavu. Dostali úder, ze kterého se už nevzpamatují," uvedl pro Interfax čečenský premiér Ramzan Kadyrov.
Počet separatistů, kteří usilují o nezávislost Čečenska na Moskvě a odmítají současnou vládu dosazenou Kremlem, se odhaduje na dva až pět tisíc. Kontrolují ale jen malou část území, po několika ofenzívách má většinu Čečenska včetně velkých měst pod kontrolou ruská armáda.
O Sajdullajevovi není známo mnoho informací. Bylo mu kolem čtyřiceti a údajně neměl mnoho bojových zkušeností. Za svého nástupce si ho vybral sám Maschadov, který vedl čečenské rebely už od poloviny devadesátých let.
Sajdullajev se podle Rusů podílel na útoku na policejní stanici v Ingušsku v roce 2004, při kterém zahynulo 90 lidí.
Nejznámějším čečenským odpůrcem ruské nadvlády nad Čečenskem zůstal Šamil Basajev, který vede nejradikálnější skupinu a stál za přepadením moskevského divadla Dubrovka na konci roku 2002. Kreml ho obviňuje i ze zorganizování masakru ve škole v Beslanu, ale odpovědnost za tento čin Basajev odmítá.
Ruským jednotkám se stále nedaří ho dopadnout, přestože během války přišel a skrývá se v Čečensku. Nynější kabinet považuje Basajev a další separatisté za zrádce sloužícího ruským okupantům.
Mluvčí čečenských rebelů Movladi udugov na konci dubna pohrozil Rusku dalšími atentáty na jeho území.
"Je to totální válka, válka všude, kde se nacházejí naši nepřátelé, válka s mobilními skupinami i jednotlivci, kteří budou operovat autonomně v týlu nepřítele bez toho, že by čekali na rozkaz," uvedl mluvčí na internetu.