Šéf britského parlamentu odmítl banket na počest Trumpa. Je to neúcta, tvrdí kritici

ČTK ČTK
26. 4. 2019 15:08
Předseda britské Dolní sněmovny John Bercow bez udání důvodu odmítl účast na červnovém státním banketu, který uspořádá královna Alžběta II. na počest amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bulvárnímu deníku The Sun to sdělil mluvčí šéfa parlamentu, jenž se do širšího povědomí dostal především díky barvitým přenosům ze sněmovních schůzí při brexitových hlasováních.
Snímek z minulé návštěvy Donalda Trumpa, proti které protestovali lidé mimo jiné v Edinburghu.
Snímek z minulé návštěvy Donalda Trumpa, proti které protestovali lidé mimo jiné v Edinburghu. | Foto: Reuters

Krok vzbudil podle deníku The Sun kritiku, že neúčast na akci je výrazem neúcty jak k panovnici, tak k šéfovi Bílého domu.

"Donald Trump je prezidentem Spojených států amerických. Američané jej demokraticky zvolili a měla by mu být prokazována úcta, obzvlášť někým, kdo by měl být nezávislý," uvedl konzervativní poslanec James Duddridge. Krok Bercowa, kterého mnoho jeho konzervativních kolegů nemá v lásce, označil za urážku královny.

Podle britských médií se rovněž očekává, že Bercow neumožní Trumpovi pronést projev v parlamentu, což je pocta, které se obvykle dostává všem hlavám státu, které přijedou na státní návštěvu Spojeného království.

Bercow Trumpovo vystoupení, které ve čtvrtek podpořil ministr zahraničí Jeremy Hunt, odmítl už v roce 2017. Trump měl přijet do Británie už tehdy, ale návštěva byla zrušena po protestech, které vyvolalo jeho rozhodnutí na přechodnou dobu uzavřít hranice USA pro uprchlíky i pro občany sedmi muslimských zemí.

"Už před zákazem migrantů jsem byl silně proti proslovu prezidenta Trumpa (v parlamentu), ale po zavedení zákazu jsem proti ještě více," řekl při té příležitosti Bercow a dodal, že sněmovna je proti "rasismu a sexismu".

Královnino pozvání na banket s Trumpem už odmítl i šéf liberálních demokratů Vince Cable. Prohlásil, že se "nehodlá bratříčkovat s mužem, který je známý misogyn a rasista".

Trumpova třídenní státní návštěva Británie se uskuteční od 3. do 5. června. Z Británie se Trump přesune do Francie, kde se 6. června sejde s prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle médií se pak zřejmě oba prezidenti společně zúčastní oslav 75. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy