Šéf Al-Káidy v Somálsku zřejmě zabit

pav, Reuters, ČTK
10. 1. 2007 16:29
Mogadišo - Strůjce teroristických útoků na americké ambasády v Africe už nežije. Zahynul prý během útoků amerického letectva na jihu Somálska.

Americké letectvo dnes podniklo nové útoky na nejméně čtyři cíle v jižním Somálsku. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na zdroje somálské vlády.

Při vzdušných úderech na pozice islamistů, kteří byli na přelomu roku společnou vojenskou operací etiopských a somálských ozbrojených sil odstaveni od moci, podle somálského zákonodárce Abdirašída Hidiga jen dnes zahynulo na 50 lidí.

Hlavní cíl splněn

Bombardování trvá už čtvrtý den a přestože americká vláda jeho průběh a výsledky nekomentuje, na veřejnost pronikla informace, podle níž se jeden z hlavních cílů operace - likvidaci údajných regionálních vůdců teroristické sítě Al-Káida - už podařilo splnit. Alespoň částečně.

Fazul Abdulláh Mohamed

  • Jeden z nejhledanějších teroristů na seznamu FBI
  • Americká vláda na jeho hlavu vypsala odměnu 5 miliónů USD
  • Obviněn z účasti na pumových útocích proti americkým ambasádám ve východní Africe, při nichž zahynulo 224 lidí
  • Narozen na Komorech, má keňské občanství a spoustu falešných pasů
  • Expert na výrobu bomb a padělání, mistr převleků, hovoří pěti jazyky

 

Jak totiž řekl zpravodaji agentury AP šéf kanceláře somálského prezidenta Abdirizak Hasan, americké zpravodajské služby po vyhodnocení pondělní vlny útoků oznámily, že se během útoků podařilo zlikvidovat Fazula Abdulláha Mohameda.

Pokud se tato informace potvrdí, půjde o jeden z dosud největších úspěchů Washingtonem vedené války proti terorismu. Mohamedovi je totiž přičítán hlavní podíl na pumových útocích proti americkým velvyslanectvím v Keni a Tanzánii v roce 1998.

Mezinárodní kritika

Na mezinárodním poli ale Američané za svou čerstvou akci čelí vzrůstající kritice. Bombardování jižního Somálska znamená jejich první útok na území cizího státu od invaze do Iráku v roce 2003. 

Americké nálety kritizovala jak Evropská komise, tak nový generální tajemník OSN Pan ki-mun, který vyjádřil obavy z možného nárůstu násilností v regionu a ze ztrát na životech civilistů.

"Bez ohledu na to, jaké jsou důvody této oznámené vojenské akce, je generální tajemník znepokojen z možného vystupňování vojenských akcí, ke kterému by mohla vést," prohlásila mluvčí OSN Michele Montasová.

Somálci Američanům: Nasaďte pozemní síly

Plnou podporu mají Spojené státy naopak od somálské vlády. "Američané mají právo provádět letecké údery proti členům Al-Káidy všude na světě," prohlásil prezident Abdullahi Jusuf Ahmed.

A somálský vicepremiér Husejn Ajdíd dokonce Američany vyzval, aby proti islamistům na jihu země nasadili speciální pozemní jednotky. Jen tak je podle něj možné dostat islamisty z jejich podzemních bunkrů v těžce přístupném somálsko-keňském pohraničí.

Foto: Aktuálně.cz

"Jedině americké speciální jednotky mohou zničit a dopadnout zbytek teroristů z Al-Káidy. Mají na to know-how i správné vybavení," řekl Ajdíd, který sám kdysi působil v jednotkách amerického námořnictva.

Černé vzpomínky Američanů

Do pondělka se USA akcím v Somálsku vyhýbaly. Na začátku 90. let se snažily situaci v zemi uklidnit, ovšem nepovedlo se. Jejich neúspěšné počínání ukazoval také známý film "Černý jestřáb sestřelen."

Do útoků byl nasazen bojový letoun AC-130, na jehož palubě jsou citlivé senzory a umožňují útočit za dne i v noci. Cíle útoku byly lokalizovány pomocí špionážních letadel.

Stroje AC-130 nasazují Američané do speciálních akcí zejména v Afghánistánu. V Somálsku vládní jednotky s podporu etiopských sil v prosinci vytlačily z pozic oddíly islámských radikálů.

Americká plavidla teď hlídkují u somálského pobřeží a mají zabránit teroristům a jejich spojencům ze Somálska uprchnout. Americká protiteroristická základna, ze které letadlo startovalo, leží v Džibuti.

Křesťanská Etiopie, která svrhla islámské radikály, uvádí, že je ochotna ze Somálska odejít během několika týdnů. Bude však záležet na tom, kdy jejich armádu v Somálsku vystřídají africké mírové jednotky.

Nezvěstný vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin řekl, že cizí mírové jednotky v Somálsku by byly součástí protimuslimské "křížové výpravy", což podle něj znamená, že se mohou stát terčem útoků islamistů.

 

Právě se děje

Další zprávy