Al-Káida somálským islamistům: Zaútočte

Reuters, pav
5. 1. 2007 12:30
Mogadišo - Druhý muž v hierarchii teroristické sítě Al-Káida se opět ozval. Tentokrát poslal vzkaz islamistům, kteří bojují o nadvládu v Somálsku.

Ajmán Zavahrí vyzval somálské islamisty, nedávno zapuzené od moci ve větší části země intervencí etiopské armády, aby zahájili proti Etiopanům velkou teroristicko-sebevražednou kampaň. Představuji si ji zhruba v té podobě, jak je vedena v Iráku proti Američanům a jejich spojencům.

Zavahrího poselství s tímto obsahem bylo zveřejněno na internetovém portálu, který používají muslimští radikálové.

"Musíte dělat léčky, klást miny, provádět přepady a odhodlat se i k mučednickým kampaním. Jen tak je (Etiopany) dostanete pryč," citovala agentura Reuters z poselství.

Hrozí návrat anarchie

Etiopským a somálským vládním jednotkám se sice podařilo vytlačit islamistické milice, tím se ale znovu otevřel prostor pro zločinecké gangy.

Ani ne týden poté, co bojovníci Svazu islámských soudů opustili chvatně somálské hlavní město, došlo včera nedaleko Mogadiša k ozbrojenému útoku na cisternový nákladní vůz, při němž byli zraněni tři lidé.

Po odchodu islamistů, kteří si vynucovali dodržování veřejného pořádku a islámského práva šaría i násilnými prostředky, se tak do Somálska vrátily vyhlídky na opětovný návrat anarchie, který země zažívá už od pádu poslední funkční vlády v roce 1991.

Půlroční vláda Svazu islámských soudů zavedla sice v Somálsku tuhý režim ne nepodobný tomu, který svého času v Afghánistánu nastolilo hnutí Taliban, lidé ale přivítali přinejmenším to, že je přestaly terorizovat všemocné zločinecké gangy.

Ozbrojenci jsou zpátky

Jen několik hodin poté, co islamisté vyklidili své pozice, ovládly opuštěná kontrolní stanoviště v Mogadišu ozbrojené klanové milice, které nechvalně prosluly loupežemi, znásilňováním a vražděním civilistů.

Obyvatelům Mogadiša se zatím odevzdávat zbraně příliš nechce
Obyvatelům Mogadiša se zatím odevzdávat zbraně příliš nechce | Foto: Reuters

"Milice odpálily celkem tři střely z granátometu. Jedna z nich nás zasáhla," uvedl pro agenturu Reuters na místě útoku, kde ještě dohořívaly trosky zasaženého vozu, jeho řidič.

"Byli to lupiči, chtěli peníze," dodal. Desítky lidí vezoucích se na cisterně se rozprchly, když ozbrojenci zahájili střelbu z automatických zbraní následovanou granátometnou palbou.

Útok poblíž obce Galgalato asi 25 kilometrů severně od centra Mogadiša, se odehrál právě v době, kdy končí třídenní vládní ultimatum všem obyvatelům města pro odevzdání zbraní. Jen málo z nich příkazu uposlechlo.

"Mám doma jeden kalašnikov a pistoli. Neodevzdám je, protože nevím o nikom důvěryhodném, komu bych je dal," uvedl obyvatel Mogadiša, který nechtěl být jmenován. "Lidé své zbraně buď začali zakopávat, nebo je vyvezli za město."

Somálský ministr vnitra Husejn Mohamed Farah Ajdíd si uvědomuje, že proces odzbrojení nějaký čas potrvá: "Třídenní ultimatum nelze brát doslovně. Může to trvat roky. Odzbrojovat Somálce není snadné."

Islamisté se skrývají

Somálské vládní jednotky podporované dobře vyzbrojenou etiopskou armádou mezitím pokračují v honu na islamistické milice. Ty v pondělí opustily svou poslední baštu, jihosomálské přístavní město Kismayo, a s příslibem pokračujícího odporu se rozptýlily po okolí.

Somálský premiér Ali Mohamed Gedi (druhý zprava) přihlíží v Mogadišu jmenování nových soudců
Somálský premiér Ali Mohamed Gedi (druhý zprava) přihlíží v Mogadišu jmenování nových soudců | Foto: Reuters

Analytici se proto obávají, že by Somálsko mohl postihnout podobný osud jako Irák po svržení Saddáma Husajna - krvavá guerillová válka vedená proti nové centrální vládě. Jak mocnou sílu vlastně islamisté představují, je ale v tuto chvíli předmětem dohadů.

Podle ministra Ajdída by se v Mogadišu a jeho okolí mohlo skrývat až tři a půl tisíce bojovníků. Premiér Ali Mohamed Gedi tuto cifru zpochybnil, přesnější odhad ale nebyl schopen poskytnout.

Uprchlíci jsou v pasti

Sousední Keňa dnes v obavách z infiltrace vlastního území nežádoucími radikálními elementy uzavřela své hranice se Somálskem. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se tak tisíce somálských civilistů prchajících před boji na jih ocitlo doslova v pasti.

"Na hranicích teď sedí možná až tisíc lidí. Nemají žádné jídlo a žádnou vodu. Mohla by se z toho vyvinout obrovská krize," varoval Geoff Worldley, pracovník UNHCR v uprchlickém středisku na keňské straně hranice.

Keňský ministr zahraničí Raphael Tuju ale odmítl, že by jeho země odmítla přijmout skutečné uprchlíky. Někteří z domnělých žadatelů o azyl jsou podle něj bojovníci na útěku včetně osob s britskými, kanadskými a dánskými pasy.

 

Právě se děje

Další zprávy