reklama
 
 

Sečteno: V čele Haiti stane Manigatová, nebo Célestine

8. 12. 2010 7:13
Opozice s výsledky 1. kola prezidentských voleb nesouhlasí

Port-au-Prince - Haitská volební komise oznámila výsledky prvního kola prezidentských voleb.

Do toho druhého, které jednu z nejzaostalejších zemí světa čekají 16. ledna 2011, postoupili favorizovaní kandidáti Mirlande Manigatová a Jude Célestin.

Po zveřejnění výsledků vypukly v Port-au-Prince násilnosti, k nimž podle agentur přispěl zejména těsný neúspěch populárního muzikanta Michela Martellyho.

Barikády v ulicích

Nejúspěšnější byla v prvním kole voleb sedmdesátiletá Manigatová. Bývalou první dámu, jejíž manžel Leslie Manigat stál v čele Haiti v roce 1988, podpořilo 31 procent voličů.

Célestin skončil na druhém místě. Osmačtyřicetiletý chráněnec dosavadního prezidenta Reného Prévala dostal 22 procent hlasů. Jen o 6800 hlasů za ním, tedy méně než jeden procentní bod, skončil Martelly.

Po ohlášení volebních výsledků se v haitské metropoli začaly ozývat výstřely. Podle agentury AP postavili rozzuření Martellyho příznivci na ulicích několik barikád. Obviňovali vládu z volebního podvodu a skandovali hesla na podporu svého kandidáta.

K obvinění z volebních podvodů přispěly i předchozí zprávy mezinárodních pozorovatelů. Ty naznačovaly, že Martelly má větší šanci než Célestin postoupit do druhého kola volby.

Také americké velvyslanectví na Haiti vyjádřilo znepokojení nad tím, že výsledky "jsou nekonzistentní se sčítáním hlasů, které v zemi sledovalo mnoho domácích i mezinárodních pozorovatelů".

Volby se konaly 28. listopadu a o úřad prezidenta v nich usilovalo. Hlasování se uskutečnilo v situaci, kdy se Haiti potýká s epidemií cholery, jež si vyžádala přes 2000 životů.

Země se také stále ještě nevypořádala s následky zemětřesení, které před 11 měsíci zničilo hlavní město a připravilo o život na 300 tisíc lidí.

autoři: Zahraničí, ČTK | 8. 12. 2010 7:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama