Zdecimované Haiti volí, svět se bojí násilností

Zdecimované Haiti volí, svět se bojí násilností
V zemi, která jen těžce povstává ze sutin, kde řádí cholera a obyvatele trápí hlad, byla už předvolební kampaň velmi útočná.
Při střetech mezi příznivci jednotlivých kandidátů přišlo dokonce několik lidí o život. Ve městech teď patrolují policisté OSN, jako tito z Nigérie na snímku z Port-au-Prince.
Seznamy voličů. Lidé v Port-au-Prince se hledají na listech před provizorní volební místností. Patří sem? Mají volit tady? 
Ředitel státního volebního registru Philippe RJ Augustin je přesvědčen, že všeobecným jevem budou při hlasování podvody.
V tak chudé zemi, jako je Haiti, nelze mít jistotu, že všech 33 tisíc členů hlasovacích komisí bude neúplatných.
Foto: Reuters

Port-au-Prince - Deset měsíců po ničivém zemětřesení, které uvrhlo chudý ostrovní stát Haiti do ještě větší bídy, se země chystá vybrat si nového prezidenta i zákonodárný sbor.

V zemi, která jen těžce povstává ze sutin, kde řádí cholera a obyvatele trápí hlad, byla už předvolební kampaň velmi útočná. Při střetech mezi příznivci jednotlivých kandidátů přišlo dokonce několik lidí o život.

Prohlédněte si ve fotogalerii, jak to na Haiti před volbami vypadalo.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy