reklama
 
 

Komise škrtla hvězdu hip-hopu, nebude prezidentem Haiti

21. 8. 2010 7:05
Wyclef Jean nesplnil hlavně soustavný pobyt na ostrově

Port-au-Prince - Držitel Grammy a hvězda hip-hopu Wyclef Jean přišel o možnost kandidovat v prezidentských volbách na Haiti. Rozhodla o tom volební komise, která přezkoumávala formální stránku žádostí jednotlivých uchazečů o nejvyšší státní funkci.

Jak uvedla agentura Reuters, rodák z Haiti Wyclef Jean byl vyškrtnut; stejně tak nepochodilo dalších 14 zájemců.

Do boje o úřad v zemi, kterou těžce poškodilo zemětřesení na začátku roku, postoupilo 19 osob. Mezi nimi například dvojnásobný premiér Jacques Edouard Alexis nebo Mirlande Manigatová, bývalá první dáma a současná vůdkyně opozice.

Wyclef Jean neprošel zejména kvůli tomu, že nesplňuje podmínku soustavného pobytu. Zákony na Haiti říkají, že před kandidaturou je nutný alespoň pětiletý soustavný pobyt. Hudebník, který se proslavil už jako člen sestavy The Fugees, však od svých devíti let žije s rodinou v New Yorku.

O podmínce samozřejmě věděl, ale: "Nepřipadalo mi, že je to to nejdůležitější." V prohlášení, které zveřejnili jeho právníci, vyjádřil s rozhodnutím komise nesouhlas, nicméně respektuje ho.

"Rád bych své krajany ubezpečil, že nepřestanu pracovat na obnově Haiti. A i když úřady říkají, že nejsem rezidentem Haiti, ve svém srdci jím jsem."

Požádal také, aby konec jeho kandidatury lidé přijali bez zbytečných emocí. Wyclef Jean se totiž od oznámení kandidatury vezl na obrovské vlně podpory zejména mezi mladými lidmi, pozorovatelé se obávají, aby nyní nepropukly na Haiti násilnosti.

autor: Zahraničí | 21. 8. 2010 7:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama