Sebevražedný atentátník zabil v Jemenu 49 vojáků. Scénář byl podobný jako před týdnem

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2016 12:52
Nejméně 49 vojáků přišlo v neděli ráno o život při sebevražedném atentátu v jihojemenském Adenu. Oznámily to jemenské armádní a zdravotnické zdroje, jež citovala agentura AFP. Atentátník zaútočil na vojáky, kteří si přišli pro mzdu. V Jemenu, zmítaném občanskou válkou, bojují o vliv Al-Káida a IS. Podporou jednotlivých stran konfliktu zde usilují o vliv také Saudská Arábie a Írán.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Saná - Při sebevražedném atentátu v Jemenu přišlo o život nejméně 43 vojáků. Zraněno bylo na šest desítek lidí. Podle armády stáli vojáci ve frontě u základny, která je v severovýchodní adenské čtvrti Chúr Maksír.

Podle armády se útočník vmísil mezi vojáky, kteří čekali u základny v severovýchodní adenské čtvrti Chúr Maksír. Abdan Násir Valí z adenské zdravotní správy řekl, že konečný počet obětí může být vyšší, protože někteří zranění jsou v kritickém stavu.

Islámský stát ve svém prohlášení identifikoval útočníka jako abú Hášima Radfáního. Podle prohlášení Radfání zabil více než 70 "odpadlíků"

Agentura Reuters připomenula, že radikálové z IS minulou sobotu v Adenu zabili za podobných okolností 50 vojáků.

Teroristická skupina Al-Káida, která působí v Jemenu, se ve čtvrtek od tohoto minulého útoku distancovala a označila IS za "odpadlickou" skupinu, jejímž cílem je rozeštvat jemenské kmeny a příznivce Al-Káidy.

Islámský stát stejně jako Al-Káida využívají chaos panující v Jemenu kvůli tamní občanské válce k prosazování svých cílů. Útočí hlavně na vládní jednotky a Al-Káida si snaží uhájit území na jihu země.

Jemen je od roku 2014 dějištěm konfliktu mezi tamními menšinovými šíity a vládou. O život při něm přišlo na 10 000 lidí a do konfliktu zasahují také regionální mocnosti Saúdská Arábie na straně vlády a Írán na straně šíitů.

 

Právě se děje

Další zprávy