Povstalečtí šíité v Jemenu oznámili sestavení nové vlády

ČTK ČTK
28. 11. 2016 20:16
Šíitští povstalci v Jemenu spolu se svými spojenci sestavili novou vládu. Oznámila to v pondělí jemenská agentura Saba, nad kterou mají šíité kontrolu. Šíité bojují proti uznávané jemenské vládě od roku 2014 a pokus ustavit vlastní kabinet učinili už v srpnu. Spojili se tehdy s příznivci bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, kteří s nimi bojují proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. OSN zprostředkovala v minulosti mírové rozhovory, které měly boje zastavit a umožnit rovněž dohodu o společné vládě. Rozhovory ale skončily neúspěchem, stejně jako několikrát vyhlášené příměří. Diplomaté doufali, že šíité ustoupí od snah sestavit vlastní vládu a pokusí se domluvit s protivníky.
Jemen, ilustrační foto.
Jemen, ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy