Povstalečtí šíité v Jemenu oznámili sestavení nové vlády

ČTK ČTK
28. 11. 2016 20:16
Šíitští povstalci v Jemenu spolu se svými spojenci sestavili novou vládu. Oznámila to v pondělí jemenská agentura Saba, nad kterou mají šíité kontrolu. Šíité bojují proti uznávané jemenské vládě od roku 2014 a pokus ustavit vlastní kabinet učinili už v srpnu. Spojili se tehdy s příznivci bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, kteří s nimi bojují proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. OSN zprostředkovala v minulosti mírové rozhovory, které měly boje zastavit a umožnit rovněž dohodu o společné vládě. Rozhovory ale skončily neúspěchem, stejně jako několikrát vyhlášené příměří. Diplomaté doufali, že šíité ustoupí od snah sestavit vlastní vládu a pokusí se domluvit s protivníky.
Jemen, ilustrační foto.
Jemen, ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy