Rijád přiznal, že na pohřební hosty v Jemenu útočilo jeho letadlo. Do vyšetřování se zapojí Británie

ČTK ČTK
11. 10. 2016 8:03
Na hosty pohřbu v jemenské metropoli Saná nejspíš zaútočilo jedno z letadel Saúdské Arábie. Podle BBC Saúdové soukromě přiznali, že za útokem je zřejmě jejich letadlo. Při útoku zahynulo 140 lidí a dalších pět set jich bylo zraněno. Do vyšetřování útoku se zapojí Velká Británie, v USA útok vyvolal kritiku.
Nálet v Saná.
Nálet v Saná. | Foto: Reuters

Rijád – Saúdská Arábie přiznala, že v sobotu na smuteční hosty pohřbu v jemenské metropoli Saná mohlo zaútočit jedno z jejích letadel. O život přišlo 140 lidí a přes 500 utrpělo zranění. Rijád souhlasil s tím, aby se do vyšetřování případu zapojila Británie. Saúdská Arábie bojuje v Jemenu na straně tamní vlády proti šíitským povstalcům a původně podíl na útoku na pohřební hosty odmítla.

Rozsah útoku, po němž následoval ještě zásah skupiny záchranářů, vyvolal zděšení a kritiku i v USA, které jsou tradičním spojencem Rijádu. Do vyšetřování se zapojila také Británie.

Jeden z členů její vlády sdělil BBC, že chce Londýn vyslat na místo právníky a vojenské vyšetřovatele, kteří dohlédnou na šetření prováděné arabskou koalicí, již Saúdská Arábie v Jemenu vede. Organizace ochránců lidských práv chtějí nezávislé vyšetření.

Podle BBC Saúdská Arábie soukromě přiznala, že za útokem je zřejmě její letadlo. Z informací tajných agentur Rijád věděl, že na pohřbu budou vysoce postavení představitelé šíitských povstalců a jejich kmenoví spojenci. Zatím není jasné, zda se pilot rozhodl bombardovat sám nebo jednal na rozkaz nějakého velitele.

Saúdskorabské zdroje sdělily BBC, že Rijád nebude poskytovat k záležitosti oficiální oznámení, dokud neskončí vyšetřování.

V Jemenu se bojuje od roku 2014 a konflikt má podle OSN až 10 tisíc obětí. V posledních týdnech mrtvých začalo přibývat a Británie se ocitá podle BBC pod tlakem kvůli výnosným prodejům zbraní Saúdské Arábii. Ministr obrany Michael Fallon sdělil, že vláda tyto dodávky přehodnotí, pokud se prokáže, že jsou zbraněmi zabíjeni vědomě civilisté.

Také USA začaly přehodnocovat podporu arabské koalici. Mluvčí americké bezpečnostní rady Ned Price řekl, že bezpečnostní spolupráce se Saúdskou Arábií není bianco šekem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy