Schwarzenberg: Radar se kvůli krizi o pár let zpozdí

Roman Gazdík
9. 2. 2009 11:05
Český ministr zahraničí odcestoval k jednáním do USA

Washington (od našeho zvláštního zpravodaje) - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg očekává, že Spojené státy budou s projektem protiraketového systému zahrnujícího i radar v Česku pokračovat. Domnívá se však, že se projekt kvůli celosvětové hospodářské krizi opozdí. Podle šéfa české diplomacie to může být i o pět let.

"Očekávám, že se to posune. A bude to třeba za pět let. Bude to dle mého názoru pokračovat, ale bude to trošku zpožděné," řekl Schwarzenberg novinářům na palubě vládního speciálu mířícího do Washingtonu.

Ministr se tam v pondělí setká se šéfem zahraničního výboru amerického Senátu Johnem Kerrym, s předsedou senátního výboru pro kontrolu ozbrojených sil Carlem Levinem a v úterý s ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovu. Vedle dalších otázek bude jednat i o radaru.

Schwarzenberg však neočekává, že by získal od Clintonové nějaké nové informace, které se týkají uvádění projektu protiraketové obrany do praxe. Spíše podle něj půjde o další z řady ujištění, že se s ním počítá i do budoucna.

Členové administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy se několikrát vyjádřili, že chtějí systém "přezkoumat". Naposledy tak učinil viceprezident Joe Biden na bezpečnostní konferenci v Mnichově v sobotu. Cílem bude podle Bidena zjistit, zda je systém funkční.

Když Karel Schwarzenberg loni podepisoval americko-české smlouvy o radaru, byla jeho protějškem Condoleezza Riceová. Nyní jej čeká setkání s její nástupkyní Hillary Clintonovou
Když Karel Schwarzenberg loni podepisoval americko-české smlouvy o radaru, byla jeho protějškem Condoleezza Riceová. Nyní jej čeká setkání s její nástupkyní Hillary Clintonovou | Foto: Ludvík Hradilek

"Očekávám, že se na tom bude normálně pracovat i dále. Že tedy budou další testy, protože říkají, že chtějí znát efektivnost," odhaduje Schwarzenberg. "Tedy se musí otestovat, kolik vystřelených raket budou schopny interceptory zachytit."

Schwarzenberg se s Hillary Clintonovou setká poprvé coby s ministryní zahraničí. Předtím se už několikrát viděli, když byla první dámou USA.

Podle Schwarzenberga je cílem jeho cesty seznámit novou americkou administrativu s programem předsednické země Evropské unie a získat představu o prioritách USA.

Jednat se bude vedle raketové obrany například o Afghánistánu, Íránu, Rusku, energetické bezpečnosti nebo otázce uzavření věznice v Guantánamu.

 

Právě se děje

Další zprávy