Schwarzenberg: Radar se kvůli krizi o pár let zpozdí

Roman Gazdík
9. 2. 2009 11:05
Český ministr zahraničí odcestoval k jednáním do USA

Washington (od našeho zvláštního zpravodaje) - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg očekává, že Spojené státy budou s projektem protiraketového systému zahrnujícího i radar v Česku pokračovat. Domnívá se však, že se projekt kvůli celosvětové hospodářské krizi opozdí. Podle šéfa české diplomacie to může být i o pět let.

"Očekávám, že se to posune. A bude to třeba za pět let. Bude to dle mého názoru pokračovat, ale bude to trošku zpožděné," řekl Schwarzenberg novinářům na palubě vládního speciálu mířícího do Washingtonu.

Ministr se tam v pondělí setká se šéfem zahraničního výboru amerického Senátu Johnem Kerrym, s předsedou senátního výboru pro kontrolu ozbrojených sil Carlem Levinem a v úterý s ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovu. Vedle dalších otázek bude jednat i o radaru.

Schwarzenberg však neočekává, že by získal od Clintonové nějaké nové informace, které se týkají uvádění projektu protiraketové obrany do praxe. Spíše podle něj půjde o další z řady ujištění, že se s ním počítá i do budoucna.

Členové administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy se několikrát vyjádřili, že chtějí systém "přezkoumat". Naposledy tak učinil viceprezident Joe Biden na bezpečnostní konferenci v Mnichově v sobotu. Cílem bude podle Bidena zjistit, zda je systém funkční.

Když Karel Schwarzenberg loni podepisoval americko-české smlouvy o radaru, byla jeho protějškem Condoleezza Riceová. Nyní jej čeká setkání s její nástupkyní Hillary Clintonovou
Když Karel Schwarzenberg loni podepisoval americko-české smlouvy o radaru, byla jeho protějškem Condoleezza Riceová. Nyní jej čeká setkání s její nástupkyní Hillary Clintonovou | Foto: Ludvík Hradilek

"Očekávám, že se na tom bude normálně pracovat i dále. Že tedy budou další testy, protože říkají, že chtějí znát efektivnost," odhaduje Schwarzenberg. "Tedy se musí otestovat, kolik vystřelených raket budou schopny interceptory zachytit."

Schwarzenberg se s Hillary Clintonovou setká poprvé coby s ministryní zahraničí. Předtím se už několikrát viděli, když byla první dámou USA.

Podle Schwarzenberga je cílem jeho cesty seznámit novou americkou administrativu s programem předsednické země Evropské unie a získat představu o prioritách USA.

Jednat se bude vedle raketové obrany například o Afghánistánu, Íránu, Rusku, energetické bezpečnosti nebo otázce uzavření věznice v Guantánamu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

RegioJet opět smí jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Polský výrobce léčiv Polpharma chce převzít českou Zentivu, píše Reuters

Největší polský výrobce léčiv Polpharma pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva za čtyři miliardy dolarů. Uvedly to zdroje agentury Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy