Schwarzenberg: Radar se kvůli krizi o pár let zpozdí

Roman Gazdík
9. 2. 2009 11:05
Český ministr zahraničí odcestoval k jednáním do USA

Washington (od našeho zvláštního zpravodaje) - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg očekává, že Spojené státy budou s projektem protiraketového systému zahrnujícího i radar v Česku pokračovat. Domnívá se však, že se projekt kvůli celosvětové hospodářské krizi opozdí. Podle šéfa české diplomacie to může být i o pět let.

"Očekávám, že se to posune. A bude to třeba za pět let. Bude to dle mého názoru pokračovat, ale bude to trošku zpožděné," řekl Schwarzenberg novinářům na palubě vládního speciálu mířícího do Washingtonu.

Ministr se tam v pondělí setká se šéfem zahraničního výboru amerického Senátu Johnem Kerrym, s předsedou senátního výboru pro kontrolu ozbrojených sil Carlem Levinem a v úterý s ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovu. Vedle dalších otázek bude jednat i o radaru.

Schwarzenberg však neočekává, že by získal od Clintonové nějaké nové informace, které se týkají uvádění projektu protiraketové obrany do praxe. Spíše podle něj půjde o další z řady ujištění, že se s ním počítá i do budoucna.

Členové administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy se několikrát vyjádřili, že chtějí systém "přezkoumat". Naposledy tak učinil viceprezident Joe Biden na bezpečnostní konferenci v Mnichově v sobotu. Cílem bude podle Bidena zjistit, zda je systém funkční.

Když Karel Schwarzenberg loni podepisoval americko-české smlouvy o radaru, byla jeho protějškem Condoleezza Riceová. Nyní jej čeká setkání s její nástupkyní Hillary Clintonovou
Když Karel Schwarzenberg loni podepisoval americko-české smlouvy o radaru, byla jeho protějškem Condoleezza Riceová. Nyní jej čeká setkání s její nástupkyní Hillary Clintonovou | Foto: Ludvík Hradilek

"Očekávám, že se na tom bude normálně pracovat i dále. Že tedy budou další testy, protože říkají, že chtějí znát efektivnost," odhaduje Schwarzenberg. "Tedy se musí otestovat, kolik vystřelených raket budou schopny interceptory zachytit."

Schwarzenberg se s Hillary Clintonovou setká poprvé coby s ministryní zahraničí. Předtím se už několikrát viděli, když byla první dámou USA.

Podle Schwarzenberga je cílem jeho cesty seznámit novou americkou administrativu s programem předsednické země Evropské unie a získat představu o prioritách USA.

Jednat se bude vedle raketové obrany například o Afghánistánu, Íránu, Rusku, energetické bezpečnosti nebo otázce uzavření věznice v Guantánamu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 25 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy