Obama podpoří protiraketový štít, "jen bude-li funkční"

Pavel Vondra
8. 11. 2008 18:17
Žádný závazný slib zatím nepadl, tvrdí jeho poradce
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Varšava - Nastupující americký prezident Barack Obama podpoří rozšíření systému americké protiraketové obrany do zemí střední Evropy pouze tehdy, pokud se technologie budovaného "deštníku" osvědčí.

Prohlásil to poradce příštího šéfa Bílého domu Denis McDonough. Upřesnil tak informaci, kterou vydala kancelář polského prezidenta Lecha Kaczyńského, s nímž Obama v pátek večer telefonicky hovořil.

Podle komuniké Kaczyńského úřadu měl Obama polské hlavě státu slíbit, že projekt bude pokračovat bez ohledu na nadcházející střídání stráží v Bílém domě. To ale nyní McDonough popřel:

"Prezident Kaczyński otázku protiraketové obrany nastolil, ale nastupující prezident Obama v tomto směru žádný závazek nedal," řekl poradce illinoiského senátora agentuře Reuters. "Jeho postoj zůstává totožný s tím, který zastával po celou dobu kampaně, tj. podporuje rozmístění systému protiraketové obrany, potvrdí-li se, že dotyčná technologie je funkční."

Prohlášení vydané Kaczyńského kanceláří přitom tuto podmínku zcela opominulo:

"Barack Obama zdůraznil důležitost strategického partnerství mezi Polskem a Spojenými státy a vyjádřil naději v pokračování politické a vojenské spolupráce mezi oběma našimi zeměmi," uvádí se v komuniké, z něhož citovala agentura AFP. "Také řekl, že projekt protiraketového štítu bude pokračovat," píše se tam dál. 

Protiraketová střela, jakých by na americké základně v Polsku mělo být trvale umístěno deset
Protiraketová střela, jakých by na americké základně v Polsku mělo být trvale umístěno deset | Foto: Americká agentura pro protiraketovou obranu (MDA)

Jak uvádí polský internetový server Dziennik.pl, z rozhovoru mimo jiné vyplynulo, že Polsko je na seznamu zemí, kam chce Obama co nejdříve zavítat. Podle Kaczyńského kancléře by se tak mohlo stát možná už na jaře příštího roku.

Obama prý v rozhovoru neopomněl zdůraznit, že si je dobře vědom, jak početná je polská komunita v jeho domovském státě Illinois, který od roku 2004 zastupoval v Senátu.

Sikorski: Je to na Češích

Ještě předtím, než Obama v pátek mluvil s Kaczyńským (a poté také s premiérem Donaldem Tuskem), prohlásil ve Varšavě ministr zahraničí Radek Sikorski, že osud rozmístění prvků amerického protiraketového štítu v Evropě - radaru v České republice a základny s protiraketovými střelami v Polsku - závisí nyní na české straně.

Podle Sikorského jsou totiž vyhlídky na ratifikaci smluv s USA v českém parlamentu mnohem vzdálenější než v polském Sejmu, kde sice ještě datum hlasování nebylo stanoveno, vesměs se ale očekává jeho hladký průběh.

"Bez radaru v České republice bude základna v Polsku zbytečná," řekl podle agentury AP poslancům ve Varšavě Sikorski.

"Datum zahájení prací na základně tedy nezávisí na rychlosti našeho jednání či naší ratifikace, nezbytnou podmínkou je ratifikace na české straně. Tam se však tato vidina vzdaluje," dodal.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 57 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy