Obama podpoří protiraketový štít, "jen bude-li funkční"

Pavel Vondra
8. 11. 2008 18:17
Žádný závazný slib zatím nepadl, tvrdí jeho poradce
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Varšava - Nastupující americký prezident Barack Obama podpoří rozšíření systému americké protiraketové obrany do zemí střední Evropy pouze tehdy, pokud se technologie budovaného "deštníku" osvědčí.

Prohlásil to poradce příštího šéfa Bílého domu Denis McDonough. Upřesnil tak informaci, kterou vydala kancelář polského prezidenta Lecha Kaczyńského, s nímž Obama v pátek večer telefonicky hovořil.

Podle komuniké Kaczyńského úřadu měl Obama polské hlavě státu slíbit, že projekt bude pokračovat bez ohledu na nadcházející střídání stráží v Bílém domě. To ale nyní McDonough popřel:

"Prezident Kaczyński otázku protiraketové obrany nastolil, ale nastupující prezident Obama v tomto směru žádný závazek nedal," řekl poradce illinoiského senátora agentuře Reuters. "Jeho postoj zůstává totožný s tím, který zastával po celou dobu kampaně, tj. podporuje rozmístění systému protiraketové obrany, potvrdí-li se, že dotyčná technologie je funkční."

Prohlášení vydané Kaczyńského kanceláří přitom tuto podmínku zcela opominulo:

"Barack Obama zdůraznil důležitost strategického partnerství mezi Polskem a Spojenými státy a vyjádřil naději v pokračování politické a vojenské spolupráce mezi oběma našimi zeměmi," uvádí se v komuniké, z něhož citovala agentura AFP. "Také řekl, že projekt protiraketového štítu bude pokračovat," píše se tam dál. 

Protiraketová střela, jakých by na americké základně v Polsku mělo být trvale umístěno deset
Protiraketová střela, jakých by na americké základně v Polsku mělo být trvale umístěno deset | Foto: Americká agentura pro protiraketovou obranu (MDA)

Jak uvádí polský internetový server Dziennik.pl, z rozhovoru mimo jiné vyplynulo, že Polsko je na seznamu zemí, kam chce Obama co nejdříve zavítat. Podle Kaczyńského kancléře by se tak mohlo stát možná už na jaře příštího roku.

Obama prý v rozhovoru neopomněl zdůraznit, že si je dobře vědom, jak početná je polská komunita v jeho domovském státě Illinois, který od roku 2004 zastupoval v Senátu.

Sikorski: Je to na Češích

Ještě předtím, než Obama v pátek mluvil s Kaczyńským (a poté také s premiérem Donaldem Tuskem), prohlásil ve Varšavě ministr zahraničí Radek Sikorski, že osud rozmístění prvků amerického protiraketového štítu v Evropě - radaru v České republice a základny s protiraketovými střelami v Polsku - závisí nyní na české straně.

Podle Sikorského jsou totiž vyhlídky na ratifikaci smluv s USA v českém parlamentu mnohem vzdálenější než v polském Sejmu, kde sice ještě datum hlasování nebylo stanoveno, vesměs se ale očekává jeho hladký průběh.

"Bez radaru v České republice bude základna v Polsku zbytečná," řekl podle agentury AP poslancům ve Varšavě Sikorski.

"Datum zahájení prací na základně tedy nezávisí na rychlosti našeho jednání či naší ratifikace, nezbytnou podmínkou je ratifikace na české straně. Tam se však tato vidina vzdaluje," dodal.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy