Obama podpoří protiraketový štít, "jen bude-li funkční"

Pavel Vondra
8. 11. 2008 18:17
Žádný závazný slib zatím nepadl, tvrdí jeho poradce
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Varšava - Nastupující americký prezident Barack Obama podpoří rozšíření systému americké protiraketové obrany do zemí střední Evropy pouze tehdy, pokud se technologie budovaného "deštníku" osvědčí.

Prohlásil to poradce příštího šéfa Bílého domu Denis McDonough. Upřesnil tak informaci, kterou vydala kancelář polského prezidenta Lecha Kaczyńského, s nímž Obama v pátek večer telefonicky hovořil.

Podle komuniké Kaczyńského úřadu měl Obama polské hlavě státu slíbit, že projekt bude pokračovat bez ohledu na nadcházející střídání stráží v Bílém domě. To ale nyní McDonough popřel:

"Prezident Kaczyński otázku protiraketové obrany nastolil, ale nastupující prezident Obama v tomto směru žádný závazek nedal," řekl poradce illinoiského senátora agentuře Reuters. "Jeho postoj zůstává totožný s tím, který zastával po celou dobu kampaně, tj. podporuje rozmístění systému protiraketové obrany, potvrdí-li se, že dotyčná technologie je funkční."

Prohlášení vydané Kaczyńského kanceláří přitom tuto podmínku zcela opominulo:

"Barack Obama zdůraznil důležitost strategického partnerství mezi Polskem a Spojenými státy a vyjádřil naději v pokračování politické a vojenské spolupráce mezi oběma našimi zeměmi," uvádí se v komuniké, z něhož citovala agentura AFP. "Také řekl, že projekt protiraketového štítu bude pokračovat," píše se tam dál. 

Protiraketová střela, jakých by na americké základně v Polsku mělo být trvale umístěno deset
Protiraketová střela, jakých by na americké základně v Polsku mělo být trvale umístěno deset | Foto: Americká agentura pro protiraketovou obranu (MDA)

Jak uvádí polský internetový server Dziennik.pl, z rozhovoru mimo jiné vyplynulo, že Polsko je na seznamu zemí, kam chce Obama co nejdříve zavítat. Podle Kaczyńského kancléře by se tak mohlo stát možná už na jaře příštího roku.

Obama prý v rozhovoru neopomněl zdůraznit, že si je dobře vědom, jak početná je polská komunita v jeho domovském státě Illinois, který od roku 2004 zastupoval v Senátu.

Sikorski: Je to na Češích

Ještě předtím, než Obama v pátek mluvil s Kaczyńským (a poté také s premiérem Donaldem Tuskem), prohlásil ve Varšavě ministr zahraničí Radek Sikorski, že osud rozmístění prvků amerického protiraketového štítu v Evropě - radaru v České republice a základny s protiraketovými střelami v Polsku - závisí nyní na české straně.

Podle Sikorského jsou totiž vyhlídky na ratifikaci smluv s USA v českém parlamentu mnohem vzdálenější než v polském Sejmu, kde sice ještě datum hlasování nebylo stanoveno, vesměs se ale očekává jeho hladký průběh.

"Bez radaru v České republice bude základna v Polsku zbytečná," řekl podle agentury AP poslancům ve Varšavě Sikorski.

"Datum zahájení prací na základně tedy nezávisí na rychlosti našeho jednání či naší ratifikace, nezbytnou podmínkou je ratifikace na české straně. Tam se však tato vidina vzdaluje," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy