Integrovaný radarový systém. Tak zní nabídka USA Rusku

Roman Gazdík
9. 1. 2009 7:52
Náměstek americké ministryně zahraničí doufá, že Moskva nabídku zváží

Praha - Spojené státy učinily Rusku nabídku společného systému radarové obrany, který by byl vysoce integrován do připravovaného společného deštníku Severoatlantické aliance (NATO) a amerického systému, jehož součástí má být i radarová základna v Česku.

Jedním ze způsobů řízení může být i ustavení ústředního velení (Central Command), které by správu tohoto rozsáhlého systému koordinovalo.

Při setkání s novináři v Praze to řekl náměstek americké ministryně zahraničí Daniel Fried.

NATO, Rusko, USA

"Měli jsme v úmyslu skloubit protiraketové systémy NATO, americký, český a polský systém a ruský systém protiraketové obrany, protože jak víte, tak Rusko má systém raketové obrany okolo Moskvy," prohlásil Fried.

Tato nabídka byla učiněna při společné cestě americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové a šéfa Pentagonu Roberta Gatese v říjnu 2007 a platí dodnes.

Daniel Fried
Daniel Fried | Foto: Archiv ministerstva zahraničí USA

"Byli bychom ochotni v této spolupráci zajít velmi daleko a navrhnout a dát dohromady určitou síť systémů," tvrdí Fried. "Nevidíme totiž Rusko jako nepřítele ani našeho oponenta. Sledujeme rodící se hrozby z Íránu a tohoto regionu."

Podle Frieda byly Spojené státy "otevřeny ruským návrhům" a záleželo by i na Rusku, jakým způsobem by systém - který počítal s kolektivním sdílením dat radarů umístěných v jednotlivých zemích - operoval.

Těžili by všichni

"Je zde několik způsobů, jak by to mohlo fungovat. Mohlo by jít o vzájemnou propojenost, zřízení ústředního velení nebo styčných důstojníků nebo by mohlo jít o systém okamžité vzájemné komunikace."

Podle Frieda však Rusko zůstalo vůči iniciativě zdrženlivé, ačkoliv by se tím zvýšila obranyschopnost jeho protiraketového systému.

"Naši odborníci na raketovou obranu vypracovali analýzu, co by bylo praktickým přínosem této integrace a ukázalo se, že by to náš systém učinilo o něco efektivnějším a jejich systém o dost efektivnějším," prohlásil Fried. "Zatím nejsou ochotni o této věci debatovat..., šlo ale o seriózní nabídku. A je možné, že ji v budoucnosti Rusové začnou zvažovat."

 

Právě se děje

před 10 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy