Schwarzenberg: Celý Balkán by měl vstoupit do EU

Zdeněk Mihalco
9. 10. 2007 12:50
Rozhovor s ministrem zahraničí
Další ministři seděli v první řadě v Lucerně - Karel Schwarzenberg, Martin Bursík a Alexandr Vondra.
Další ministři seděli v první řadě v Lucerně - Karel Schwarzenberg, Martin Bursík a Alexandr Vondra. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Česko usiluje o co nejrychlejší vstup všech balkánských zemí do Evropské unie. V rozhovoru pro Aktuálně.cz z Fora 2000 to prohlásil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Ministr také okomentoval spory ve Straně zelených, stažení českých vojsk z Iráku a důvody, proč Česko usiluje o členství v Radě bezpečnosti OSN.

A: Na víkendovém sjezdu Strany zelených jste oznámil, že navrhnete vládě stažení velké části českých vojáků z Iráku. Rozhodl jste se tak kvůli předešlé kritice Strany zelených?

Ne, s kritikou to nesouvisí. To už jsme připravili před delší dobou.

A: Proč chcete chcete většinu z nich stáhnout?

Forum 2000
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Je načase, aby odpovědnost v Basře přijaly irácké síly. Cizí vojska to nemůžou dělat nekonečně. Byli jsme tam začleněni do britských vojenských struktur a Angličané také pomalu odcházejí, proto jsme i my už delší dobu uvažovali o stažení.

A: Před víkendovým sjezdem vás kritizovali někteří členové Strany zelených, která vás na post ministra zahraničí nominovala. Například Matěj Stropnický prohlásil, že jste "zatím neudělal ani jeden zelený krok". Co jste tedy udělal "zeleného"?

Už jsem to řekl na sjezdu. Mnohé názory Strany zelených se odrážejí v mé politice. Týkají se rozvojové pomoci, některých aspektů evropské politiky a lidských práv. Je nutné býti co nejopatrnější ve vývozu zbraní. Takovou politiku neprosazuji kvůli Straně zelených, ale protože zelení mají v mnoha věcech pravdu.

A: Uveďte konkrétní příklad podpory lidských práv. Jak se Česko angažuje například v Barmě?

Co se lidských práv týká, máme docela úctyhodnou bilanci. Zasadili jsme se v rámci Evropské unie o usnesení k situaci v Barmě. Několikrát jsme v tomto roce poslali pomoc uprchlíkům a stále pomáháme opozičním silám v Barmě.

Celý Balkán do EU

A: Mezi další priority české zahraniční politiky patří oblast bývalé Jugoslávie. Jaká je diplomatická aktivita Česka na Balkáně? Proč neprosazuje Česko vstup balkánských států do Evropské unie?

Naopak, jsme příznivci a prosazujeme, aby se všechny balkánské státy dostaly co nejrychleji do Evropské unie, což pomůže stabilitě oblasti. Je v zájmu Evropy, aby byla co nejdříve sjednocena, a to úplně celá. Pomáháme také v Kosovu a Bosně a Hercegovině.

A: Jaký je oficiální postoj Česka k budoucnosti Kosova?

Nadále podporujeme Ahtisaariho plán, tedy omezenou nezávislost Kosova.

A: A Bosna a Hercegovina? I její vstup do Evropské unie podporujete?

Tam je to velice komplikované. Bosna a Hercegovina nejdříve musí udělat vnitřní reformy, pak začneme jednat o jejím přidružení k Evropské unii.

A: Je Česko pro vstup Turecka do EU? Neměla by unie jasně Turecku říct, zda jej přijme, nebo ne?

To je dlouhodobý proces. Česko i unie v zásadě podporují vstup Turecka do Evropské unie. Ani Turecko, ani Evropská unie na to ale zatím nejsou dostatečně připraveni.

A: Česko se připravuje na předsednictví Evropské unie. Místopředsedou vlády pro evropské záležitosti je Alexandr Vondra. V Bruselu je silná pozice europoslance Jana Zahradila, prezident Václav Klaus také ovlivňuje zahraniční politiku. Není česká zahraniční politika příliš roztříštěná?

Podle koaliční smlouvy byl vytvořen útvar, který má na starosti přípravu našeho předsednictví, a to je úřad pana Vondry. Pan europoslanec Zahradil pracuje v Bruselu z pověření pana Vondry. To není třetí instance. Tedy pan Vondra má na starosti předsednictví a já mám na starosti evropské vztahy a politiku, čili roztříštěnost tam není. 

Zvýší se prestiž Česka

A: Příští týden se bude rozhodovat o tom, zda se Česko stane nestálým členem Rady bezpečnosti OSN. Co by to pro Česko znamenalo?

Zvýšilo by se světové povědomí o České republice a naše prestiž. Kromě nás usiluje o členství ještě Chorvatsko a naše šance jsou dobré. Rada bezpečnosti usiluje o mír na světě a utišení konfliktů, ale zatím nevím, co budeme v Radě konkrétně ovlivňovat, to záleží na aktuální situaci.

A: Mohou čeští politici snížit šance Česka na členství v Radě bezpečnosti? Mám na mysli například vystoupení Václava Klause v OSN o globálním klimatu.

Vystoupení pana prezidenta v OSN není okrajová záležitost. Ale jestli některý stát bude názory prezidenta pobouřen tak, že nám odmítne dát hlas? O ničem takovém nevím.

A: Kolik nás bude případné členství v Radě bezpečnosti stát?

Není to tak strašné. Posílíme delegaci v New Yorku a najmeme tam kanceláře navíc. Takže jisté miliony navíc to bude státi, ale předsednictví Evropské unie bude nepoměrně nákladnější záležitost.

 

Právě se děje

Další zprávy