"Ikonická vila La Grange bude hostit prezidenty Bidena a Putina 16. června. Švýcarsko děkuje oběma zemím za důvěru, když si vybrali Ženevu," uvedlo na Twitteru ministerstvo.
Neutrální Švýcarsko, které se po roce 2014 nepřipojilo k protiruským sankcím za anexi ukrajinského Krymu, podle agentury Reuters silně lobbovalo, aby se summit prezidentů obou mocností konal právě v Ženevě. Zájem o uspořádání vrcholné schůzky projevovala v jistou dobu i Praha.
The iconic Villa La Grange will host Presidents Biden 🇺🇸 and Putin 🇷🇺 on June 16. Switzerland thanks the two countries for the trust expressed by choosing #Geneva@POTUS @KremlinRussia_E pic.twitter.com/Q8vag8hhhL
— Swiss MFA (@SwissMFA) June 10, 2021
Přilehlý park kolem vily shlížející na Ženevské jezero je uzavřený již od úterka, prostor střeží policisté a armáda. K dva metry vysokým obvodovým zdem areálu přibyly nyní kovové zábrany s ostnatým drátem. Na vstupní bráně do parku je umístěn nápis "Kvůli zvláštní příležitosti je park od 8. do 18. června uzavřen", uvedla agentura DPA.
Velkoryse navržená vila La Grange se stejnojmenným parkem je umístěna v centru Ženevy na vyvýšenině nad Ženevským jezerem. Budova bývá téměř po celý rok uzavřena a město ji využívá jen ke zvláštním příležitostem.
Ženeva je evropským sídlem Organizace spojených národů. Město a jeho okolí často hostí diplomatická jednání, v uplynulých měsících to byly například rozhovory o budoucnosti Kypru, konci občanské války v Libyi či nové ústavě v Sýrii. U Ženevského jezera se dohadovala jaderná dohoda s Íránem, příměří na východní Ukrajině či dohoda o zničení syrských chemických zbraní.
Dějištěm setkání lídrů Spojených států a tehdejšího Sovětského svazu byla Ženeva již v roce 1985, kdy zde jednali Ronald Reagan a Michail Gorbačov.