Rijád - První zemí, která dala ženám volební právo, byl v roce 1893 Nový Zéland. Jednou z posledních se stává o 118 let později Saúdská Arábie.
Král nejkonzervativnější islámské země, kde je Korán ústavou a pozice muslimských duchovních je velmi silná, to potvrdil o víkendu.
Od roku 2015 budou moci saúdské ženy volit do místních rad. Mohou být i voleny jako kandidátky.
Rady mají jen poradní charakter bez práva přijímat závazná rozhodnutí, ale i tak saúdské aktivistky považují rozhodnutí krále Abdalláha za krok dobrým směrem.
"Je to dobrá zpráva. Hlasy žen budou konečně slyšet. Teď bude třeba zrušit další omezení pro ženy. Zákaz řízení automobilů a nemožnost žít normální život bez mužského hlídače," řekla agentuře Reuters spisovatelka Vadžíha Huvajdárová.
Saúdská Arábie je pověstná velmi přísným a konzervativním pojetím islámských zákonů. Přísná segregace mužů a žen mezi tyto zákony patří.
Ženy a muži, kteří nejsou manželé nebo příbuzní, by se v Saúdské Arábii teoreticky neměli vůbec dostat do kontaktu, i když v praxi se toto nařízení ne vždy dodržuje, hlavně ve velkých městech.
V opozici vůči větší svobodě pro ženy jsou místní islámští duchovní, vyznávající velmi puritánské učení wahhábismu. Podle wahhábistů kontakty žen a mužů, kteří nejsou v příbuzenském svazku, nejsou povolené.
Oddíly náboženské mravnostní policie - tzv. Výbor pro propagaci ctnosti a potírání hříchu - mají právo zatknout muže a ženu, které "přistihnou" na ulici a zjistí, že nejde o příbuzné nebo manžele.
Král Abdalláh tak musel překonat odpor části duchovních, stejně tak jako konzervativnějších členů vlastní královské rodiny. Je například známo, že k odpůrcům návrhů, aby ženy směly samy řídit automobil, patří i Abdalláhův bratr a ministr vnitra princ Najíf.
I přes různé restrikce ale studují saúdskoarabské ženy na vysokých školách a jejich gramotnost je ve srovnání s ženami v mnoha jiných arabských státech poměrně vysoká. Prosadit se na pracovním trhu při nucené segregaci je ale pro většinu Saúdek obtížné.