Rijád - Bylo jen otázkou času, kdy po blokování některých internetových stránek či serveru YouTube přijde v některých zemích na řadu také zákaz Facebooku.
Volný kontakt mezi mnoha lidmi v některých zemích vládci nevidí rádi.
Saúdská Arábie v neděli oznámila, že Facebook neodpovídá morálním hodnotám tamní společnosti a proto se úřady rozhodly sociální síť zablokovat.
Zákaz ovšem překvapivě netrval ani celý den. Po několika hodinách byl Facebook znovu ze Saúdské Arábie zpřístupněn. K tomu už vláda žádné oznámení nevydala.
Pracovník saúdské Komise pro komunikační a informační technologie sdělil agentuře AP, že zákaz má dočasný charakter. Překvapivě však blokování trvalo velmi krátkou dobu. Důvod kratičkého zákazu není jasný.
Saúdská Arábie je konzervativní muslimskou zemí, kde mají islámští duchovní velký vliv. Oficiálně například nesmí docházet je kontaktům mezi muži a ženami, kteří nejsou příbuzní, i když v praxi toto nařízení už moc nefunguje.
V zemi byly například dlouho zakázány i kina, až před třemi lety jich několik zahájilo omezený provoz.
K blokování Facebooku už letos na omezenou dobu přistoupily i Pákistán a Bangladéš. Důvodem byla existence skupiny uživatelů, popularizujících karikatury proroka Mohameda.
Kvůli stejné věci Pákistán také už několikrát blokoval server YouTube.
Indie má zase problém s Googlem, respektive jeho projektem Google Street View. Vyšetřovatelé tvrdí, že této služby využili teroristé, kteří v roce 2008 zaútočili na luxusní hotel v Bombaji.
Čínský režim blokuje mnoho internetových adres, kde se vyskytují slova jako Tibet, lidská práva či komunismus.