Nejen děti. Facebook ruší stránky kvůli šikaně učitelů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 11. 2010 17:15
Od začátku listopadu zrušil provozovatel Facebooku dvě desítky českých stránek
Foto: Jan Langer

Praha - Už dvaadvacet stránek a profilů z českého Facebooku stáhla centrála firmy kvůli šikaně či porušování osobnostních práv.

Národní centrum bezpečnějšího internetu, které spolupráci s centrálou Facebooku v Irsku domluvilo, si spolupráci pochvaluje. "Všechno naostro běží od listopadu. Zatím reagují na naše upozornění velmi rychle, do dvaceti čtyř hodin ruší stránky, které mají nevhodný obsah. Nejčastěji jde o dětskou šikanu," řekl Aktuálně.cz koordinátor centra Pavel Vichtera.

Falešné profily dětí a stránky, kde je jejich známí nebo spolužáci uráželi, tvoří polovinu ze zatím zrušených. Druhou nejpočetnější skupinou jsou stránky šikanující učitele. Ty už Facebook zrušil čtyři.

"Typicky je to falešný profil nebo stránka "Ta a ta je ..."," popisuje Vichtera. Facebook dokonce zrušil i stránku, kterou někdo založil proti sportovnímu klubu. "Tam jsou různá kritéria, tady byl problém s nezákonně použitými fotografiemi," vysvětluje Vichtera. Se stránkami slavných osobností je to složitější. "Také se na nás obracejí různé celebrity, tady má ale Facebook jiná měřítka, slavné osobnosti musí podle nich počítat s trochu menším právem na soukromí," dodává.

Horká linka

Uživatelé Facebooku a internetu obecně mohou jakýkoli nebezpečný obsah nahlásit na Horké lince, kterou provozuje Centrum bezpečnějšího internetu. Oznámení na mail nebo prostřednictvím formuláře může být i anonymní.

Online deník Aktuálně.cz v únoru informoval o případu studentky gymnázia v Hořovicích, která na Facebooku založila skupinu proti jedné z učitelek a hrubě jí tam urážela. Nakonec skončila s ředitelskou důtkou.

Takové případy nejsou podle reakcí čtenářů na případ výjimkou. "Ve škole u mého syna také vznikla skupina Nenávidíme profesorku XY. Ta ale přišla do třídy a řekla, že má vypsané členy a bude to řešit. Děti se odhlašovaly a skupina se přejmenovala na "Omlouváme se, paní profesorko". Studenti pak řešili problémy s vyučující peticí, ale nepochodili," popsala zkušenosti čtenářka Aktuálně.cz z Prahy

Módní policie učitelů z FB zmizela 

Fotka z dřívější facebookové stránky
Fotka z dřívější facebookové stránky | Foto: Facebook

Velmi populární jsou na Facebooku obecné stránky proti učitelům - třeba ta s názvem Móda některých učitelů je neuvěřitelná. Fanoušků měla na jaře padesát tisíc. Tato obdoba novinové rubriky "módní police" fungovala jednoduše.

Někdo ve škole vyfotí mobilem svého učitele, fotku dá na Facebook a pak s ostatními hodnotí jeho oblečení. Často hodně příkře. Teď už stránka na Facebooku není. Proč ale zmizela, jestli ji stáhnul Facebooku nebo samotný tvůrce, není možné zjistit. Národní centrum bezpečnějšího internetu zrušené stránky nezveřejňuje.

"Sice tu učitelku nemám nikde vyfocenou po xichtě naštěstí, ale vypadá spíš jako chlap, na očích vyřvaně modré stíny, tužkou nakreslené hrubé obočí, růžová rtěnka přetáhnutá málem až na nos a k tomu ještě ty papučky :-D Ale řve jak Tarzan," psalo se v diskusi pod fotkou pantoflí jedné z učitelek.

Pokud nejsou komentáře na internetu vyloženě sprosté, neměli dříve učitelé moc zákonných šancí se bránit. Teď ji může pomoci centrála Facebooku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

před 20 minutami

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
Další zprávy