Vyhazov za nadávky šéfovi na Facebooku? Rozhodne soud

David Slížek
10. 11. 2010 6:00
Na stranu ženy propuštěné kvůli kritice na Facebooku se v USA postavil federální úřad
Foto: Repro Aktuálně.cz

Washington - Je možné propustit zaměstnance za to, že na internetové sociální síti kritizuje svého šéfa? Tuto otázku bude řešit soud v americkém Connecticutu. A právníci se těší na precedens - poprvé se totiž do sporu na straně zaměstnance zapojil federální úřad.

Národní rada pro pracovně-právní vztahy (National Labor Relation Board - NLRB) se na soud obrátila s žalobou na údajně protiprávní vyhazov zaměstnankyně záchranné služby.

Technička Dawnmarie Souza se pohádala s nadřízeným, který odmítl žádost, aby se vypracování odpovědi na stížnost zákazníka na její práci účastnil zástupce odborů.

Svého šéfa si po příchodu z práce domů podala také na internetu a vůbec si nebrala servítky. Použila několik sprostých slov a naznačila, že nadřízený to nemá v hlavě v pořádku. Její příspěvek na sociální síti souhlasně komentovali i další kolegové z práce.

Zakázat kritiku nelze

Dotčený nadřízený následný vyhazov zdůvodnil mimo jiné právě veřejným ponížením na internetu a porušením firemních pravidel, která hanobení zaměstnavatele a nadřízených zakazují.

Zástupci NLRB s tím ale nesouhlasí: "Není zakázáno mluvit o svém šéfovi se svými kolegy. Není ani zakázáno vyjadřovat své názory nebo kritické připomínky. Jediným rozdílem v tomto případě je, že tak zaměstnankyně učinila na Facebooku. Ale bylo to v jejím volném čase a na jejím vlastním počítači," vysvětluje šéf pobočky NLRB v Hatrfordu Jonathan Kreisberg.

Právníci, které citoval americký deník New York Times, se shodují v tom, že podle amerických zákonů firmy nemohou svým zaměstnancům zakazovat kritiku svých nadřízených. Ale nadávky na Facebooku jim nemusí vždy projít. Jasněji by mohlo být po novém roce. Americký soud naplánoval jednání v tomto případě na 25 ledna.

Vyhazovy v Česku? Zatím výjimečně

V České republice zatím zaměstnanci podle dostupných dat s propouštěním za poznámky na sociálních sítích příliš velké zkušenosti nemají.

V roce 2009 popsal jeden případ časopis Týden. Zaměstnanec dopravní společnosti se na Facebooku pochlubil rekordní denní tržbou a nadřízení ho pak přiměli k odchodu dohodou.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy