Saúdové unikají revoluci, ale jen díky petrodolarům

Václav Viták
10. 6. 2011 10:00
Královská rodina se cítí v obležení, mír si zatím kupuje za peníze
Saúdští vojáci v Bahrajnu.
Saúdští vojáci v Bahrajnu. | Foto: Reuters

Rijád - Saúdská Arábie vede tichou studenou válku proti arabským revolucím. Nejmocnější zbraní v ní jsou zatím peníze.

Saúdská královská rodina je používá k tomu, aby uchlácholila a uplatila nespokojence, a s pomocí svých petrodolarů silně ovlivňuje také situaci v celém arabském světě.

Král Abdalláh hodlá napumpovat do domácího hospodářství na 130 miliard dolarů, aby neutralizoval opozici. Když probíhala revoluce pouze v Tunisku a v Egyptě, mluvil jen o 30 miliardách.

Jeden arabský režim za druhým však čelí masovým protestům svých obyvatel, kteří požadují politické a hospodářské reformy, a úměrně tomu rostou i obavy saúdské královské rodiny - a její politicky motivovaná štědrost.

Saúdové na to skutečně mají prostředky. Jen za minulý rok činily jejich příjmy z ropy podle listu The New York Times 214 miliard dolarů.

Monarchie ve snaze za každou cenu zabránit jakémukoli projevu nespokojenosti v zemi uplácí přímo, či nepřímo každého: státní zaměstnance, chudé vrstvy, ženy i mocné islámské kleriky.

Miliardy tečou

Státním úředníkům nechal král Abdalláh vyplatit mimořádnou prémii ve výši dvou měsíčních platů. Pro domácnosti s nízkými příjmy postaví monarchie půl milionu bytů, na což vydá 70 miliard dolarů.

V úterý se sedmaosmdesátiletý král Abdalláh osobně zúčastnil podle serveru ArabNews.com zasedání kabinetu a dal všem ministrům pokyn, aby vypracovali plán na vytvoření 70 tisíc nových pracovních míst pro saúdské ženy.

Islámské organizace, včetně obávané náboženské policie, dostaly od královské rodiny 200 milionů dolarů.

Nezaměstnanost v Saúdské Arábii a s ní spojená nespokojenost je pro královskou rodinu noční můrou.

Navzdory obrovskému bohatství z ropy je v království oficiálně bez práce deset procent práceschopného obyvatelstva. Ve skutečnosti je však toto číslo mnohem vyšší a dosahuje 20 a více procent.

Král Abdalláh s Bašárem Asadem (archivní snímek).
Král Abdalláh s Bašárem Asadem (archivní snímek). | Foto: Reuters

Monarchie se proto snaží ze všech sil tuto situaci změnit a tiše a urychleně řeší nezaměstnanost, nedostatek levných bytů, korupci i byrokratickou zvůli.

Právě tyto problémy v chudých arabských zemích již dávno vyhnaly lidi do ulic.

Za každou cenu udržet arabské monarchie

Královská rodina činí všechna možná preventivní opatření, aby se této situaci vyhnula.

Díky štědrým darům konzervativním klerikům dosáhla toho, že velký muftí, nejvyšší náboženský představitel v zemi, vydal fatvu, v níž prohlašuje, že islám zakazuje pouliční protesty.

Klerikové nyní při pátečních modlitbách neustále opakují všem věřícím, že proto nesmějí vyjít do ulic.

Monarchie vydala také nový tiskový zákon, podle kterého hrozí každému, kdo se v médiích dopustí "ohrožování národní bezpečnosti", pokuta v přepočtu 140 tisíc dolarů.

Přečin je přitom definován záměrně zcela vágně. Saúdská Arábie dělá ale také vše pro to, aby potlačila revoluce v jiných zemích a zabránila propuknutí nových.

Poslala své jednotky do Bahrajnu, aby podržela tamní monarchii. Současně této arabské zemi a Ománu poskytla dohromady 20 miliard dolarů na stabilizaci situace.

Čtyři miliardy dolarů dostal i Egypt, kde už revoluce proběhla. Rijád si touto pomocí chce co nejvíce naklonit zatím vládnoucí egyptské generály a zabránit nové revoluční vlně v Egyptě.

Královská rodina také do poslední chvíle podporovala finančně i materiálně jemenského prezidenta Sáliha, i když s ním měla složité vztahy.

Totéž platí pro Sýrii. Král Abdalláh osobně zavolal prezidenta Bašára Asada a vyjádřil mu podporu, i když ho považuje za prodlouženou ruku Teheránu, největšího rivala Rijádu v islámském světě.

Saúdská Arábie také učinila bezprecedentní krok a nabídla Jordánsku a Maroku členství v Radě pro spolupráci v Perském zálivu, přestože ani jedna z těchto dvou monarchií do tohoto regionu geograficky nepatří. Maroko je od něj dokonce vzdáleno tisíce kilometrů.

V obou zemích zatím odpor obyvatelstva jen tiše doutná. Saúdská královská rodina se proto ze všech snaží, aby zůstaly ušetřeny výbuchu lidové nespokojenosti, protože ví, že tím chrání i sebe.

Pokud si Rijád něco nepřeje, pak je to pád kteréhokoli arabského království nebo jeho přerod v konstituční monarchii, který by přirozeně byl inspirací i pro obyvatele Saúdské Arábie.

 

Právě se děje

Další zprávy