Svět čeká, zda se saúdskému králi podaří uplatit lid

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 2. 2011 22:45
Zachování klidu v Saudské Arábii je klíčové pro stabilizaci ceny ropy
Král Abdalláh
Král Abdalláh | Foto: Reuters

Rijád - Kromě Libye se nyní zraky celého světa obracejí také na Saúdskou Arábii - největšího vývozce ropy na světě. Právě tato monarchie je totiž zřejmě jedinou zemí, která může nahradit chybějící dodávky z nepokoji zmítané Libye.

Šestaomsdesátiletý král Abdalláh už zvýšení dodávek přislíbil a Západ tím částečně uklidnil. Problém je v tom, že nikde není psáno, že se nepokoje nerozšíří také do Saúdské Arábie.

Nutno dodat, že oproti dalším arabským zemím nežene saúdské Araby vpřed hlad a tíživá sociální situace. Jejich země patří díky černému zlatu k nejbohatším státům světa, a absolutistický monarcha Abdalláh si tak může dovolit nabídnout občanům obrovské úplatky.

Ve středu například představil nový sociální balíček v hodnotě 36 miliard dolarů (cca 700 mld Kč), určený na podporu vzdělání, bydlení, vytvoření nových pracovních míst a zvýšení platu státních zaměstnanců o patnáct procent.

Peníze by měly Saúdy odradit od demonstrací a "dnu hněvu," který se aktivisté snaží zorganizovat na internetu. Zda se jim to podaří, se ukáže 11. března.

Lidé chtějí svobodu, ne zlato

Podle kritiků režimu, ale peníze občany neuspokojí. "Utrácením peněz král Abdalláh nic nevyřeší. Lidé chtějí skutečnou změnu, tedy například svobodné parlamentní volby nebo volební právo pro ženy," cituje deník Financial Times jednoho z opozičních aktivistů Hassana al-Mustafu.

Tomu, že by královy úplatky pomohly zažehnat politickou krizi v Saudské Arábii, nevěří ani ředitel centra socio-ekonomických studií v katarském městě Dauhá Šadí Hamíd.

"Saúdský režim se z nepokojů v Egyptě a Tunisku vůbec nepoučil. Nepokoje nezpůsobila primárně ekonomická situace, ale politika. Události posledních měsíců nám ukázaly, že Arabové chtějí svobodu, důstojnost a demokracii,"cituje Hamída britský deník Guardian.

Saúdové se bojí, aby je nesmetla bouře nevole jako například Mubaraka v Egyptě (ilustrační foto)
Saúdové se bojí, aby je nesmetla bouře nevole jako například Mubaraka v Egyptě (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Faktem je, že když Abdalláh v roce 2005 převzal trůn a tedy neomezenou moc nad celou zemí, sliboval rozsáhlé reformy. Nic podstatnějšího se ale během jeho vlády nezměnilo.

 

Právě se děje

Další zprávy