Saúdové Al-Káidě nefandí. Chtějí spolupráci s USA

gaz
18. 12. 2007 11:40
Průzkum mezi populací země odhalil překvapivé postoje
Saúdský král Abdulláh, jeden z nejdůležitějších amerických spojenců v regionu.
Saúdský král Abdulláh, jeden z nejdůležitějších amerických spojenců v regionu. | Foto: Reuters

Washington/Rijád - Čtyřicet procent zahraničních povstalců bojujících v Iráku tvoří Saúdové. Patnáct z devatenácti útočníků z jedenáctého září 2001 pocházelo ze Saúdské Arábie. 

A právě odsud také plynou finanční zdroje organizace Al-Káida a sunnitských povstalců v Iráku.

Naprostá většina Saúdů však nemá organizaci Usámy bin Ládina v lásce a přeje si bližší spolupráci se Spojenými státy.

Vyplývá to z průzkumu, který v zemi provedla washingtonská organizace Terror Free Tomorrow (TFT).

Podle ředitele TFT Kena Ballena jsou výsledky překvapivé.

"Udělali jsme tu menší průzkum někdy před rokem a půl a zjistili jsme velmi antiamerické postoje," řekl televizi CNN. Podle minulého průzkumu USA podporovalo jen 11 procent Saúdů.

Proamerický národ

Mezi arabskými státy se Saúdové ale nyní jeví jako jeden z nejvíce proamerických národů a také jako jeden z největších kritiků terorismu.

Při řešení situace v Iráku chceme spolupracovat, říkají Saúdové.
Při řešení situace v Iráku chceme spolupracovat, říkají Saúdové. | Foto: Reuters

Spojené státy vidí pozitivně čtyřicet procent Saúdů a ještě o 29 procent více si přeje bližší kooperaci mezi oběma zeměmi při řešení iráckého problému.

Podle průzkumu záleží obliba USA na konkrétních krocích americké administrativy.

85 procent Saúdů se domnívá, že zásadní pro zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi je stažení amerických okupačních vojsk z Iráku. Tři čtvrtiny by uvítaly snadnější získávání amerických víz a podepsání dohody o zóně volného obchodu.  

Kladné hodnocení USA vynikne zvláště při srovnání s jinými muslimskými zeměmi. Podle letošních průzkumu TFT a organizace Pew Research Centre vidí USA pozitivně pouze 21 procent Egypťanů, 19 procent Pákistánců a 9 procent Turků.

Lépe než v Saúdské Arábii Američané z průzkumů vycházejí pouze v Bangladéši a Íránu.

Al-Káida a povstalci

Pouze deset procent Saúdů hodnotí kladně teroristickou organizaci Al-Káida a jen o pět procent více se s obdivem dívá na svého krajana a jejího zakladatele Usámu bin Ládina.

I tři čtvrtiny z těchto patnácti procent však tvrdí, že by se jejich pohled na USA změnil, pokud by se změnila také americká zahraniční politika.

Podle analytika CNN Petera Bergena je za negativním postojem saúdské populace vůči mezinárodní teroristické organizaci pravděpodobně vlna útoků v zemi, která začala útokem v Rijádu roku 2003. Ten nepřežilo 35 lidí.

63 procent Saúdů dnes neschvaluje boj svých spoluobčanů proti šíitským milicím v Iráku. 30 procent však podporuje srážky s koaličními jednotkami.

O něco příznivěji vidí lidé v Saúdské Arábii jiné regionální organizace považované západními zeměmi za teroristické. Palestinský Hamás, který ovládá Gazu, hodnotí kladně 37 procent Saúdů.  Libanonský Hizballáh má podporu 33 procent populace pouštního království.

Izrael rádi nemáme

Mnohem méně příznivý postoj než ke Spojeným státům mají Saúdové vůči státu Izrael.

Mírovou smlouvu mezi Izraelem a Palestinci podporuje jen 30 procent Saúdů, podle poloviny by však byla krokem vpřed.
Mírovou smlouvu mezi Izraelem a Palestinci podporuje jen 30 procent Saúdů, podle poloviny by však byla krokem vpřed. | Foto: Reuters

Přestože je král Abdulláh již mnoho let zastáncem navázaní plných diplomatických vztahů s židovským státem - výměnou za vytvoření palestinského státu a stažení Izraele z okupovaných území - plnou mírovou smlouvu mezi oběma zeměmi podporuje méně než 30 procent obyvatel Saúdské Arábie. 

52 procent Saúdů se však domnívá, že by mírová smlouva mezi Palestinci a Izraelci byla krokem kupředu.

Průzkumu, který byl proveden mezi 30. listopadem a 5. prosincem, se zúčastnilo 1004 respondentů. Statistická chyba je plus minus tři procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy