Z cizinců bojuje v Iráku nejvíce Saúdů a Libyjců

man
23. 11. 2007 12:50
Příliv zahraničních radikálů se ale podle USA snížil
Irácký voják na hlídce ve městě Diváníja severně od Bagdádu.
Irácký voják na hlídce ve městě Diváníja severně od Bagdádu. | Foto: Reuters

Bagdád - Američané začínají v Iráku nacházet odpověď na otázku, kolik cizinců bojuje v řadách povstalců a odkud jsou.

Při razii v domě používaném radikály ve vesnici Sindžár na severozápadě Iráku nalezli američtí vojáci seznam se stručnými životopisy více než sedmi set mužů z okolních zemí.

Údajně jde o cizince, kteří během posledního roku přišli do Iráku, aby bojovali proti Američanům a vládním  iráckým vojákům nebo aby spáchali sebevražedné atentáty.

Saúdové jasně vedou

Z dokumentů vyplývá, že největším magnetem je válka v Iráku pro Saúdy. Tvoří přes čtyřicet procent cizinců v řadách povstalců.

Na druhém místě jsou Libyjci, těch je přibližně dvacet procent. S odstupem pak následují Jemen a Alžírsko. Naopak nápadně málo se v Iráku objevují Egypťané.

Pro americké velitele nejde o příliš velké překvapení. Fakt, že v Iráku proti nim stojí mnoho saúdských radikálů, je znám už delší dobu.

Sunnitští rebelové také údajně dostávají peníze od soukromých osob ze Saúdské Arábie. Její vláda je americkým spojencem na Blízkém východě a snaží se lidi od pronikání do Iráku odrazovat.

Generál chválí Sýrii

Většina cizinců se dostávala do Iráku přes syrskou hranici. Podle velitele amerických sil v Iráku Davida Petraeuse ale Damašek nyní lépe stráží hranici, a do země tak proudí méně ozbrojenců než v uplynulých letech.

"Vypadá to, že Syřané podnikli několik rozhodných akcí proti sítím militantů, mířících do Iráku," sdělil Petraeus deníku Wall Street Journal.

USA mají nyní v Iráku kolem 160 tisíc vojáků. Počet mužů bojujících v řadách irácké odnože Al-Káidy odhadují maximálně na deset tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy