Satelit, který hlídá klima Země, záhy doslouží. Co pak?

lem
24. 7. 2007 12:45
NASA žádá novou techniku kvůli změnám klimatu

Washington - O tom, že moderní satelity dokáží s unikátní přesností varovat lidstvo před hurikány, bouřemi či záplavami nikdo nepochybuje. Přesto americké NASA reálně hrozí, že dosluhující satelit QuickScat nebude mít jak nahradit. V rozpočtu chybí peníze.

Národní centrum pro hurikány (NHC) považuje rozhodnutí americké vlády za nepochopitelné - a dodává, že tím méně, čím více peněz stejná vláda utrácí jinde, například v armádních projektech. Přitom bez dat ze satelitu ztrácí naše práce smysl, varují vědci.

Za tři roky satelit doslouží

"Dovedu si představit, že satelit bude fungovat ještě další tři roky," říká jeden z konstruktérů David Long. "Ale v plánu není jeho náhrada." Přitom změny klimatu a množící se přírodní katastrofy jasně naznačují, jak moc jsou podobné přístroje zapotřebí.

Šéf centra Bill Proenza byl za kritiku americké vlády dokonce odvolán. V Kongresu má ještě šanci obhájit své nározy. Definitivní rozhodnutí padne až v září.

VIDEO: Američané se bojí další Katriny. Sezona hurikánů začíná - ČTĚTE ZDE

Mezi hlavní argumenty patří, že satelit umožňuje sledovat hurikány již nad otevřeným mořem, zatímco NHC disponuje pouze radary na pobřeží. 

"Nad západní částí Tichého oceánu nemáme žádná letadla, takže data ze satelitu jsou nezbytná," potvrzuje Roger Edson z meteorologickké stanice na Guamu.

Satelitní přístroje sledují rychlost a směr větrů, velikost ledovců nebo směřování oceánských proudů, což jsou hlavní faktory ovlivňující vznik hurikánů.

Ty přitom každoročně patří k největším hrozbám pro východní pobřeží Spojených států a zemí Karibiku.

Hlídá 90 procent Země

Pokud dojde k odstavení satelitu, budou Spojené státy spoléhat na data z evropského satelitu AScat, který však podle Edson pokrývá menší území.

"QuickScat denně monitoruje podnebí na 90 procentech planety. AScat má pouze poloviční kapacitu," dodává.

NASA přitom již v minulém roce chtěla zahájit práce na projektu, který měl přijít s modernějším satelitem a přesnějšími přístroji. V rozpočtu plném výdajů na obranu se však peníze nenašly.

Podle kritiků se však Washington rozhodl škrtat na špatném místě. "Děje se to v okamžiku, kdy je satelitní snímání Země potřebnější než kdykoliv předtím," tvrdí Richard Anthes, který před Kongresem zmiňovaný projekt obhajoval.

Množící se přírodní katastrofy mu dávají za pravdu. S obřími záplavami se momentálně potýká Čína, jihovýchodní Asie, Pákistán. Největší záplavy za posledních šedesát let hlásí Británie, a to se teprve blíží vrchol sezóny hurikánů.

 

Právě se děje

Další zprávy