Paříž - Popularita francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nezadržitelně klesá a vážné mu hrozí, že ve volbách v roce 2010 svůj mandát neobhájí.
Mnoho Francouzů je nespokojeno s desetiprocentní nezaměstnaností a se zvýšením věku pro odchod do důchodu. Prezidenta poškodila také aféra s uplácením politiků, spočívající v podezření, že předáci různých stran brali nelegálně peníze od miliardářky a dědičky kosmetické firmy L´Oréal Liliane Bettencourtové.
Nejnovější průzkum zveřejněný deníkem Libération ukázal, že většina voličů - 55 procent - by za hlavu státu chtěla současného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strausse-Kahna.
Na druhém místě by skončila šéfka opoziční Socialistické strany Martine Aubryovou a až na třetí pozici se krčí Nicolas Sarkozy.
Situace pro něj je vážná, ačkoliv nyní veřejnost kvituje jeho tvrdý postoj při vyhošťování bulharských a rumunských Romů z Francie zpět do jejich domovů.
Strauss-Kahn je člen Socialistické strany a bývalý ministr financí. Do čela MMF jej v roce 2007 navrhl sám Sarkozy, čehož teď možná lituje.
Šedesátiletý ekonom, který se v době globální finanční krize těšil značné pozornosti světových médií, však zatím svoji kandidaturu nepotvrdil.
"Teď jsem spokojený tam, kde jsem. Je důležité, aby instituce, ovlivňující celosvětovou ekonomiku, dobře fungovaly. Neuvažují zatím o ničem jiném," řekl v únoru v rozhovoru pro televizi CNN.
Pak se ale nechal slyšet, že kandidaturu nevylučuje.
Mandát ředitele Mezinárodního měnového fondu mu končí v říjnu 2012, což znamená, že by musel funkci opustit dříve.
Ve Francii se stal Strauss-Kahn oblíbeným terčem bulvárních médií, protože je pověstný přílišnou slabostí pro ženy. V sídle Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu prodělal drobný skandálek, když vyšlo najevo, že měl krátký poměr s pracovnicí afrického odboru MMF, manželkou argentinského ekonoma.