S tímto prohlášením přišel trochu překvapivě na konferenci v marockém Rabatu francouzský ministr vnitra a dlouholetý kritik benevolentní evropské imigrační politiky Nicolas Sarkozy.
Sarkozy: Nulová migrace je mýtus
Během setkání ministrů z 57 evropských a afrických zemí, jehož cílem bylo najít řešení problému s nezákonným přistěhovalectvím v oblasti Středozemního moře, Sarkozy prohlásil, že "nulová migrace je nebezpečný mýtus".
- Mapa: Hlavní migrační trasy z Afriky do Evropy- NAJDETE ZDE
Nezapomněl však dodat, že "není možné přijmout každého, kdo si myslí, že Evropa je novodobé El Dorado, protože by to pouze destabilizovalo region".
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Čelíme invazi,volá zoufalá Malta o pomoc
- Kanárské ostrovy volají o pomoc
- Itálie chystá pardon všem ilegálům
- Přistěhovalci? Zisk čtvrt bilionu dolarů
Ministři evropských a afrických zemí se chtěli dohodnout především na opatřeních proti obchodu s lidmi, boji s chudobou a ukončení konfliktů, které Afričany ženou do Evropy.
Mezi hlavní cíle Evropské unie patří snížení chudoby v Africe a vytvoření nových pracovních příležitostí, což by zamezilo dalšímu exodu Afričanů do Evropy.
"Doufám, že tato konference umožní Africe a Evropě najít společný postup, díky kterému se migrace stane otázkou chtění, nikoliv nutnosti," prohlásil vysoký komisař pro uprchlíky Antonio Guterres.
Sarkozy na konferenci v Rabatu požádal o vytvoření finanční instituce, která by pomohla Afričanům již v jejich rodné zemi.
Pomůžeme-li Africe, vyhneme se problémům
Francouzský prezident Jacques Chirac se zase připojil s žádostí o intenzivnější spolupráci. "Nabídněme africké mládeži důstojnou budoucnost a vyhněme se tak násilí, extremismu a jejich odchodu ze země," prohlásil v Rabatu.
Podle jeho slov je třeba s ilegálními přistěhovalci zacházet "s respektem, ale tvrdě".
Zatímco Evropa mluví o řízené migraci a výběru pracovní síly, kterou budou evropské země aktuálně potřebovat, africké země se obávají odlivu mozků a zabrzdění rozvoje.
Přestože ekonomická výkonnost afrických zemí stále zaostává za zbytkem světa a populace naopak roste rychleji, předpokládaný letošní šestiprocentní růst hospodářství je dobrým znamením.
"Tato povzbuzující čísla by měla Evropu přimět k ještě většímu úsilí a finanční pomoci," dodal Chirac.
Evropské země se letos dohodly na zvýšení humanitární pomoci Africe, která by do roku 2010 měla dosáhnout šestnácti miliard euro.