Londýn - Srdečná dohoda na počátku 20. století upravila koloniální zájmy Francie a Velké Británie ke všeobecné spokojenosti obou zemí. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chystá její novodobé pokračování: tentokrát na půdě EU.
Poprvé ve své funkci a dvanáct let od poslední Chiracovy návštěvy odletěl francouzský prezident na ostrovy, kde ho čeká nejen pompézní přivítání u královny, ale i dlouhé rozhovory s Gordonem Brownem, mužem, který býval společně se Sarkozym označován za nový motor Evropy.
"Chci nové francouzsko-britské bratrství," vzkázal Britům Sarkozy v ranním vysílání BBC.
"Možná, že se můžeme posunout od srdečnosti k přátelství - to je můj první vzkaz. Chtěl bych ho přetavit do konkrétních projektů na poli ekonomiky, imigrace, bezpečnosti, obrany," dodal.
"Milujeme vaši hudbu a filmy," emotivně prohlásil Sarkozy, který ale zvolil pro britské rádio svou mateřštinu.
Návštěvu politologové vidí jako oboustranně výhodnou: zatímco Sarkozy si na domácí půdě bude vylepšovat pošramocenou státnickou image, Brown hledá u francouzského prezidenta podporu pro Lisabonskou smlouvu, která je v Británii kontroverzním tématem.
Očekává se také, že Sarkozy nabídne vyslání posil do Afghánistánu a přiveze domů nový kontrakt na modernizaci britských atomových elektráren.
Sarkozymu se v Británii dostane nejvyšších poct. Noc stráví na zámku Windsor, kam jinak královská rodina návštěvy z ciziny nepouští.
Promluví také před oběma komorami parlamentu, což je pocta, kterou za posledních 70 let absolvovala jen třicítka zahraničních státníků.
Bulvár přetiskl nahou první dámu
Radost tak francouzskému prezidentovi může kalit jen jediná věc: britské bulvární deníky dnes přetiskly starší fotografii modelky Carly Bruniové, která jde do dražby.
Dnešní první francouzská dáma, kterou čeká v Londýně dámský program, je na ni zcela nahá.