Sandy ničí Spojené státy, může změnit výsledek voleb

Radim Klekner Radim Klekner
30. 10. 2012 10:00
Obama i Romney už byli nuceni odvolat několik předvolebních mítinků
Hurikán může odradit voliče od toho, aby odevzdali svůj hlas, sčítání hlasů zas mohou narušit výpadky proudu.
Hurikán může odradit voliče od toho, aby odevzdali svůj hlas, sčítání hlasů zas mohou narušit výpadky proudu. | Foto: Reuters

Washington - Hurikán Sandy, který v noci na úterý udeřil na východní pobřeží USA, může zásadním způsobem ovlivnit výsledek prezidentských voleb 6. listopadu.

Kromě toho, že je úder hurikánu - jenž je provázen mohutnými dešťovými srážkami - schopen zabránit voličům, aby odevzdali svůj hlas, může vést k výpadkům proudu, a tak sčítání hlasů pozdržet.

Velký význam to bude mít zejména ve dvou státech USA, v nichž je podle posledních průzkumů souboj mezi prezidentem Barackem Obamou a jeho republikánským vyzyvatelem Mittem Romneym poměrně těsný, totiž v Ohiu a Severní Karolíně.

Američané mohou v obou státech hlasovat s předstihem a této možnosti zpravidla využívají hlavně demokratičtí voliči. Úder Sandy může pro Obamu znamenat ztrátu části hlasů, byť to prezidentův volební štáb popírá.

New York se chystá na Sandy:  

Hurikán či jeho dozvuky by měly v menší či větší míře postihnout také Pensylvánii, Maryland, New Jersey a New York. Všechno to jsou státy, které tradičně volí demokraty, a výsledek prezidentského klání je zde v podstatě předem dán.

"Jsme samozřejmě přesvědčeni, že čím více lidí bude volit, tím lépe," citoval deník The New York Times hlavního stratéga Obamovy předvolební kampaně Davida Axelroda. "Hurikán může volby narušit. V místech, kde udeří, žije padesát milionů lidí. Existují ale samozřejmě mnohem aktuálnější a vážnější obavy, které jsou nadřazeny politice."

Sandy se spojil s výraznou tlakovou níží nad západním Atlantikem. V konečné bilanci se může stát nejničivějším hurikánem, jaký kdy zdevastoval pobřeží USA. Způsobit miliardové škody, vést k obrovským ztrátám na životech a na řadu dní paralyzovat život amerického Severovýchodu.

Přízrak Katriny  

V roce 2005 nebyla administrativa tehdejšího prezidenta George Bushe na úder jiného mocného hurikánu, Katriny, náležitě připravena. Vláda navíc podcenila následky smrště.

Prezident Obama se nyní musí ukázat jako prezident schopný vést národ do boje s přírodní katastrofou.
Prezident Obama se nyní musí ukázat jako prezident schopný vést národ do boje s přírodní katastrofou. | Foto: Repro tumblr

Stálo to tehdy život 1800 lidí a desítky tisíc Američanů strávily řadu dní bez potravin a pitné vody na střechách zaplavených domů či v provizorních sběrných centrech, v nichž vládl chaos.

Obama se teď - na rozdíl od Bushe, který po Katrině čelil tvrdé kritice - může předvést jako prezident a vrcholný manager schopný vést národ do souboje s přírodními živly. Vláda ve Washingtonu proto nic neponechává náhodě a od samého začátku úzce spolupracuje s Federální agenturou pro řízení krizových situací (FEMA).

Obama již také odvolal trojici volebních mítinků, které si na pondělí naplánoval v Severní Karolíně, Virginii a Ohiu, řádení hurikánu sleduje přímo z Bílého domu.

"Vše, co potřebujete, také dostanete," vzkázal prezident lidem v ohrožených oblastech. "Chceme mít jistotu, že pokud to bude možné, dokážeme předejít událostem a být připraveni."

Romney naopak pondělní setkání s ohijskými voliči neodřekl, což mu může, ale nemusí přinést dodatečné hlasy.

Obama měl mimo jiné v úmyslu vystoupit před zaměstnanci koncernu General Motors v Youngstownu, aby jim připomněl, kdo se zásadním způsobem zasadil o zachování pracovních míst v rámci automobilového průmyslu. Pokud by se mu totiž podařilo volby v tomto státě vyhrát, zajistil by si hlasy tamních dvaceti volitelů a to by ho výrazným způsobem posunulo směrem k obhajobě úřadu.

Jakékoli Obamovo zaváhání může díky Sandy využít kandidát republikánů Romney.
Jakékoli Obamovo zaváhání může díky Sandy využít kandidát republikánů Romney. | Foto: Reuters

Vyrovnaný souboj

Podle posledních průzkumů má současný prezident jisté hlasy 227 volitelů, zatímco jeho soupeř pouze 206. Každý stát USA má v souladu s počtem obyvatel přidělen přesný počet zástupců v pětisetosmatřicetičlenném Sboru volitelů.

Pokud některý z obou soupeřů klání o Bílý dům získá 270 volitelských hlasů, usedá do prezidentského křesla.

Letos může být výsledek souboje mezi oběma kandidáty nejvyššího úřadu v některých státech mimořádně těsný právě kvůli Sandy.

Vyvolá to pak bezpochyby řadu soudních žalob s následným přepočítáváním hlasů, jako tomu bylo v roce 2000 na Floridě. Tam Bush nad tehdejším demokratickým viceprezidentem Al Gorem vyhrál jen o několik málo desítek hlasů a po verdiktu floridského soudu zamířil do Oválné pracovny, byť v celonárodním klání prohrál.

"Teď se musíme řídit skautským heslem - buď připraven," tvrdí republikánský stratég Bradley Blakeman, který již shromažďuje seznamy právníků v jednotlivých státech, na které by se jeho tým v případě nutnosti přepočítávat hlasy a nechat o výsledku voleb rozhodnout soud obrátil.

Vyloučen tentokrát zcela není ani volební pat, tedy situace, kdy oba kandidáti získají shodně hlasy 269 volitelů. V takovém případě by o osobě prezidenta rozhodovala Sněmovna reprezentantů a tam mají republikáni většinu.

Volební štáby Obamy a Romneyho již začaly organizovat pomoc těm, kdo mohou být během hurikánu postiženi. Demokraté se přes sociální sítě obrátili na občany, ať podpoří Červený kříž, ať již finančně, či materiálně.

Republikáni se ve Virginii snaží pořádat sbírky a jejich výtěžek směřuje do místních záchytných center, která budou pomáhat těm, kdo se dočasně ocitli bez přístřeší.     

 

Právě se děje

Další zprávy