USA čekají úder Sandy, má být největším hurikánem dějin

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 10. 2012 15:11
Instituce ve Washingtonu jsou uzavřeny, stojí i burza v New Yorku
A red flag flies after lifeguards closed the area for swimming because of dangerous rip currents, as winds from Hurricane Sandy began to affect weather in Deerfield Beach, Florida October 25, 2012. REUTERS/Joe Skipper (UNITED STATES - Tags: ENVIRONMENT) Published: Říj. 25, 2012, 4:42 odp.
A red flag flies after lifeguards closed the area for swimming because of dangerous rip currents, as winds from Hurricane Sandy began to affect weather in Deerfield Beach, Florida October 25, 2012. REUTERS/Joe Skipper (UNITED STATES - Tags: ENVIRONMENT) Published: Říj. 25, 2012, 4:42 odp. | Foto: Reuters

New York - Východní pobřeží Spojených států se připravuje na příchod obřího hurikánu Sandy.  

Ten se podle amerických meteorologů může nad pevninou spojit se zimními bouřemi a přerůst v největší bouři v dějinách země.

Svými vichry, lijáky s povodněmi a narušením dodávek proudu bude v příštích dnech sužovat na 50 milionů lidí, kteří žijí na očekávané trase hurikánu od východních břehů Atlantiku až po Velká jezera.

"Bude to ta nejkatastrofičtější událost, které budeme v životě čelit, a na jakou se budeme mít čas připravit," varoval na Twitteru guvernér Connecticutu Dan Malloy.

Podle amerického Národního centra pro hurikány se Sandy ve 13 hodin našeho času nacházela 505 kilometrů jihovýchodně od New Yorku. K pobřeží se pohybuje rychlostí 32 kilometrů v hodině a pomalu se stáčí na severozápad.

Aktuální poloha hurikánu:

Celkem může bouře zasáhnout území 12 států. Během krátké doby na některých místech naprší až 25 cm a sněhová pokrývka místy dosáhne 60 cm. Úřady se navíc obávají rozsáhlých výpadků dodávek elektřiny. 

V Delawaru už mají záchranáři plné ruce práce. 2. nejmenší stát USA už sužují lijáky a záplavy. Hasiči musejí vyprošťovat lidi, kteří neuposlechli výzvy k evakuaci. 

Podle CNN je situace nejdramatičtější ve městě Oak Orchard, které blesková povodeň zcela paralyzovala. Záplavy už hlásí také Severní Karolína.

Také v nejlidnatějším městě USA se už život zcela zastavil. Burza byla uzavřena, domovy musely opustit tisíce Newyorčanů. V 76 školách pro ně vznikla provizorní přístřeší. Do velkoměst na východním pobřeží by měl Sandy podle posledních meteorologických modelů dorazit v úterý brzy ráno našeho času.

"Může to být zlé, ale také to může být naprosto zničující," přiblížil CNN admirál americké pobřežní stráže Steven Rattior.

Vedení meteorologické služby má pro obyvatele východní třetiny USA jednoduchý vzkaz: Berte hurikán vážně a kliďte se mu z cesty. Čekají se záplavy, výpadky proudu, poničené budovy, metrové závěje.

Hurikán Sandy už zabil 66 osob v Karibiku a nad pevninou má ještě zesílit.

Neměl by sice podle odborníků být tak ničivý jako hurikán Katrina, který v roce 2005 zpustošil New Orleans, ale mohl by zasáhnout největší území v dějinách země. Vichry hurikánu Sandy jsou totiž cítit ve vzdálenosti kolem 520 kilometrů od jeho středu, takzvaného oka hurikánu.

Ve Washingtonu, New Yorku i jinde byly v noci na pondělí uzavřeny státní úřady, ve službě jsou jen týmy spojené se zajišťováním bezpečnosti v zemi. Stejný osud postihl školy, divadla, obchody a další provozy. Statisíce obyvatel v nejohroženějších místech byly vyzvány k evakuaci a ostatní k maximální opatrnosti.

Ochromena je letecká i další doprava.

Tak se na Sandy chystají v New Yorku:

Zcela uzavřena byla newyorská burza. "Vznikající nebezpečné podmínky v důsledku hurikánu Sandy příliš ztíží zajištění bezpečnosti našich lidí a pracovišť, přičemž tato bezpečnost musí být naší prioritou," vysvětlil operátor burzy, který předtím počítal s tím, že budou zachovány minimálně elektronické finanční operace.

Úřady varují, že hurikán bude na některých místech nejspíš porážet stromy a poškozovat budovy. Mezi obyvateli se začaly objevovat i známky paniky.

"Jsem nervózní. Je to největší bouře, jaká kdy zasáhla naše město," cituje agentura Reuters osmadvacetiletou absolventku univerzity Lizzie Elstonovou z New Yorku.

Americký prezident Barack Obama krátce před prezidentskými volbami, ve kterých bude 6. listopadu usilovat o druhý mandát, v neděli ujistil, že situaci bedlivě sleduje, a slíbil obyvatelům veškerou pomoc.

Obrazem: V Karibiku zanechal hurikán Sandy mrtvé a spoušť

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 38 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy