Washington - Americká volební mašinérie se rozjíždí. První primárky se tradičně konají ve státech Iowa a New Hampshire. Začnou už za tři týdny (3. ledna v Iowě a 10. ledna. v New Hampshire).
Postupně z dalších primárek vzejde republikánský kandidát, který se pokusí za rok v listopadu porazit v bitvě o Bílý dům Baracka Obamu.
Nejvíce nadějí nyní chová osmašedesátiletý Newt Gingrich, ačkoliv zpočátku ho málokdo považoval za vážného uchazeče.
Podle průzkumu televize NBC a deníku Wall Street Journal může bývalý šéf Sněmovny reprezentantů v primárkách dostat až čtyřicet procent hlasů, zatímco někdejší guvernér státu Massachusetts Mitt Romney jen třiadvacet.
Republikánské primárky jsou ale jedna věc a prezidentské volby druhá. Průzkum totiž zároveň potvrzuje, že republikáni mají větší šanci vystrnadit Obamu z Bílého domu politikem, který dokáže demokratům odebrat část elektorátu z řad takzvaných středových, nerozhodnutých voličů.
Kdyby se volby konaly nyní, konzervativní Gingrich by podle společnosti Ipsos s Obamou jasně prohrál poměrem 38 ku 51 procentům hlasů. Více centristický Romney by prohrál také, ale s menším rozdílem. 40 ku 48 procentům.
Obamovy šance na znovuzvolení se zvyšují se zprávami o lepšícím se stavu americké ekonomiky a poklesu nezaměstnanosti.
Sami republikánští voliči zřejmě mají o úspěchu pochybnosti, protože podle průzkumu 51 procent dotázaných považuje kandidáty republikánů za průměrné a jen 21 procent za "silné."
Za dvojicí Gingrich-Romney následují s velkým odstupem kongresman Ron Paul, texaský guvernér Rick Perry i představitelka ultrakonzervativní Tea Party Michele Bachmannová. Jejich šance se v tuto chvíli nezdají být velké.
Perrymu i Bachmannové uškodily nepodařené výstupy v televizních diskusích. Perry si nedokázal vzpomenout na ministerstva, která chce zrušit. Bachmannová zase nevěděla, že Spojené státy nemají v Íránu velvyslanectví.
S některými hlavními kandidáty mají problém konzervativní křesťané, kteří tvoří důležitou voličskou skupinu Republikánské strany.
Některým se nezdá Romneyho příslušnost k mormonům, které řada křesťanů považuje spíše za sektu než za součást široké rodiny křesťanských církví. Gingrichovi zase škodí jeho dva rozvody a přiznání, že svého času udržoval mimomanželský poměr.
Gingrich v kampani zaujal například tím, že Palestince označil za teroristy, odmítl Obamovu zdravotní reformu i snižování emisí kvůli globálnímu oteplování.