Perry kritizuje Obamu za ochranu práv gayů v zahraničí

Václav Viták
8. 12. 2011 17:00
Současná administrativa podle něj vede válku proti tradičním hodnotám
Obama chrání práva gayů, manželství osob stejného pohlaví ale moc neprosazuje (ilustrační foto)
Obama chrání práva gayů, manželství osob stejného pohlaví ale moc neprosazuje (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Washington - Republikánský kandidát na prezidenta Rick Perry se ostře opřel do prezidenta Baracka Obamy kvůli jeho pokynu, aby američtí diplomaté využívali fondů určených na zahraniční pomoc k "podpoře a ochraně" práv homosexuálů.

Texaský guvernér Perry v reakci na tento krok obvinil Obamu, že vede "válku proti tradičním americkým hodnotám", když nařizuje misím v zahraničí, aby bojovaly proti kriminalizaci homosexuality v cizích zemích.

Obamův plán označil za "hloupou myšlenku" a dodal: "Prezident Obama si opět spletl americkou toleranci k jinému životnímu stylu s jeho podporou. Investovat peníze z daní na podporu životního stylu, který mnoho věřících Američanů shledává hluboce nevhodným, je chyba."

Šéf Bílého domu v úterý v memorandu, které vydal krátce poté, co Bílý dům navštívila slavná zpěvačka a ochránkyně práv homosexuálů Lady Gaga, říká, že "je velmi znepokojen násilím a diskriminací proti lesbičkám, gayům, bisexuálům a lidem se změněným pohlavím".

Zpěvačka však nejednala přímo s ním, jen s představiteli jeho úřadu, neboť prezident byl v té době v Kansasu.

Tradiční spor

Většina republikánských kandidátů na prezidenta je proti sňatkům homosexuálních párů a nesouhlasí se zákonem, který od září letošního roku umožňuje gayům a lesbičkám sloužit otevřeně v americké armádě.

Michele Bachmannová, Rick Santorum i další se opakovaně vyslovili v tom smyslu, že by byli mnohem raději, kdyby bylo zachováno staré pravidlo "neptej se, neodpovídej".

Největším kritikem práv homosexuálů je ale Rick Perry. Texaský guvernér poté, co Obama i Clintonová v úterý pronesli vášnivé proslovy na ochranu práv homosexuálů v cizích zemích, vydal prohlášení, v němž prohlašuje, že "válka této administrativy proti tradičním americkým hodnotám musí skončit".

Perry opakovaně vystupuje proti právům gayů. V říjnu například vyzval stát New Hampshire, aby odvolal svůj zákon o sňatcích osob stejného pohlaví.

Jako konzervativec tvrdě bojuje proti snahám amerických homosexuálů přimět Kongres, aby schválil zákon, v němž manželství již nebude vymezeno pouze jako svazek mezi ženou a mužem.

Opatrný Obama

Americký prezident naopak prosazuje práva homosexuálů doma i v zahraničí. Nový zákon o službě v americké armádě je jedním z jeho největších vnitropolitických úspěchů.

Guvernér Perry je zapáleným ochráncem tradičního manželství
Guvernér Perry je zapáleným ochráncem tradičního manželství | Foto: Reuters

Obama patří také k těm světovým státníkům, kteří odsoudili Ugandu za její záměr trestat sex mezi osobami stejného pohlaví smrtí.

Gayové a lesbičky silně podporovali Baracka Obamu při jeho kandidatuře v roce 2008 a on počítá s jejich hlasy i ve volbách v příštím roce.

Není však v lehké situaci, protože k legalizaci svazků mezi osobami stejného pohlaví se příliš nehlásí. Loni řekl opatrně, že jeho názor na tuto záležitost "se neustále vyvíjí", ale doposud nesdělil jak.

Jeho úterní memorandum může mít i zahraničněpolitické dopady, protože například velký spojenec USA Saúdská Arábie homosexualitu přísně postihuje. Totéž platí pro většinu afrických zemí nebo třeba Malajsii.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy