Perry vyhořel v prezidentské debatě, jeho hvězda padá

Václav Viták
10. 11. 2011 16:45
Texaský guvernér Rick Perry si nemohl vzpomenout, které ministerstvo by zrušil
Rick Perry, guvernér Texasu.
Rick Perry, guvernér Texasu. | Foto: Reuters

Washington - Republikánský kandidát na prezidenta Rick Perry totálně selhal v zatím poslední debatě se svými konkurenty. Jeho šance na získání republikánské nominace se prudce snížila.

Republikánští kandidáti se tentokrát střetli v Rochesteru ve státě Michigan a hlavním tématem diskuse měla být ekonomika. Perry mluvil o tom, že zruší tři ministerstva federální vlády, pokud bude zvolen příští rok prezidentem.

"Tři ministerstva skončí, jestli budu ve Washingtonu: obchod, školství a uch... které že je to třetí? Počkejme." Pak po minutě mlčení a marné snahy vzpomenout si na příslušný resort řekl: "No to třetí. Nemůžu si vzpomenout."

A vše ještě zhoršil, když zahuhlal: "Oops." Perry se tím dostal do tak trapné situace, že se toho ostatní republikánští kandidáti ani neodvážili využít. Ron Paul se mu dokonce snažil pomoci najít ztracenou nit.

O patnáct minut později si Perry konečně vzpomněl, které bylo ono třetí ministerstvo, a komicky se pokusil škodu napravit, když řekl: "Mimochodem - bylo to ministerstvo energetiky, o kterém jsem chtěl před chvílí mluvit."

Dosáhl však přesně opačného výsledku. Připomněl tím někdejšího prezidenta George Bushe, který byl známý svými často nevhodnými nebo pomýlenými výroky a nejrůznějšími společenskými a diplomatickými faux pas.

Hvězda zhasla. Zaražený Perry po debatě v Michiganu.
Hvězda zhasla. Zaražený Perry po debatě v Michiganu. | Foto: Reuters

"Čas zabalit to"

Perryho trapas v prezidentské debatě byl přenášen v živém celostátním vysílání a v příštích několika dnech bude neustále opakován nejrůznějšími televizními stanicemi v Americe i ve světě.

Perry, který byl ještě v létě mezi republikány favoritem, se už v průzkumech veřejného mínění potácí na chvostu republikánských kandidátů. Svou situaci zhoršil nepřesvědčivými výkony v předchozích republikánských debatách a některými politicky hloupými výroky.

Prohlásil například, že pokud Izraelci zaútočí na Írán, bude je bezvýhradně podporovat, protože mu to přikazuje jeho "víra", nebo že by poslal vojáky do Mexika do boje proti narkomafii.

Dostal se také pod palbu kritiky kvůli svému plánu zavést jednotnou daň a velikášskému tvrzení, že je schopen vytvořit v energetickém průmyslu 1,2 milionu pracovních příležitostí.

Již v předchozích debatách se ukázalo, že Perry je špatný diskutér, a on sám mluvil o tom, že se zřejmě nebude účastnit těch dalších.

Spoustě republikánských voličů je už jasné, že pokud by Perry získal nominaci a měl se pak střetnout v diskusi s Barackem Obamou, zřejmě by dopadl katastrofálně.

Zisk pro Romneyho

Favority jsou nyní Romney (vlevo) a přes své problémy i Cain.
Favority jsou nyní Romney (vlevo) a přes své problémy i Cain. | Foto: Reuters

Do Michiganu ale texaský guvernér ještě jel a nyní toho zřejmě bude navždy litovat. Zatím byl stále mezi republikánskými kandidáty tím, kdo dokázal od sponzorů získat nejvíce peněz. Ale po posledním výkonu jeden jeho dárce napsal listu Washington Post prostřednictvím Twitteru: "Perryho kampaň skončila. Je čas jít domů."

Analytici po Michiganu přirovnávají Perryho k někdejšímu republikánskému prezidentu Geraldu Fordovi, který v debatě s demokratem Jimmym Carterem v roce 1976 prohlásil, že Polsko není ve sféře vlivu Sovětského svazu.

Tím se dokonale zesměšnil a přišel současně o životně důležité hlasy Američanů polského původu. Fordovi se tento trapas už nepodařilo napravit a prezidentem se stal Carter.

Z posledního vývoje boje o republikánskou nominaci těží Mitt Romney. Ten v Michiganu naopak předvedl dobrý výkon a několikrát si dokonce vysloužil potlesk přítomného republikánského publika.

Dobře svým způsobem dopadl i Herman Cain, protože debata se zcela vyhnula jeho problémům s obviněním ze sexuálního obtěžování. Výkony ostatních účastníků včetně Newta Gingriche a Michele Bachmannové byly mdlé.

 

Právě se děje

Další zprávy