Manželé masakr v Kalifornii plánovali. Půlroční dceru dali do opatrování babičce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2015 23:35
Mrtvé identifikovala policie jako osmadvacetiletého Syeda Rizwana Farooka a o rok mladší Tashfeen Malikovou. Pár zaútočil se samonabíjecími puškami, pistolemi a v neprůstřelných vestách. Některá svědectví a indicie naznačují, že motivem střelby mohla být džihádistická ideologie.
Policisté na místě činu.
Policisté na místě činu. | Foto: Reuters

Los Angeles – Policie zabila oba útočníky, kteří zastřelili čtrnáct lidí v úřadu sociálních služeb, který poskytuje péči postiženým v kalifornském San Bernardinu.

Zná jejich jména a věk. Ví, že jeden z dvojice střelců sám v úřadě pracoval. Zatím neví, nebo alespoň neoznámila, proč dvojice vraždila.

Muže a ženu policie dopadla několik hodin po střelbě na základě telefonického upozornění. Obklíčila je v automobilu a při přestřelce zabila.

Mrtvé identifikovala jako osmadvacetiletého Syeda Rizwana Farooka a o rok mladší Tashfeen Malikovou. Agentura AP s odvoláním na jejich příbuzné napsala, že Farook a Maliková byli manželé.

Měli půlroční dceru, kterou ráno před útokem dali do opatrování babičce, matce Farooka.

Policie nepotvrdila, že šlo skutečně o manžele. "Existoval mezi nimi vztah," řekl šéf policie v San Bernardinu Jarrod Burguan.

Ten rovněž řekl novinářům, že podle výpovědí svědků se Farook zúčastnil předvánoční párty v budově. Později odešel. "Byl viditelně naštvaný," citoval Burguan svědky.

Farook se vrátil spolu s Malikovou, oba byli ozbrojeni. Podle policie měli kromě dvou samonabíjecích útočných pušek AR-15 a dvou pistolí u sebe 1500 nábojů. Na místě zanechali i tři spojené trubkové bomby, které chtěli odpálit na dálku, což se jim nepovedlo.

Protože dvojice měla zbraně i výbušniny připravené a vzala si neprůstřelné vesty, nepochybují vyšetřovatelé o tom, že čin plánovala.

Policisté zadrželi ještě třetího člověka, není ale jasné, zda měl s případem něco společného.

Policie se zatím nevyjádřila k tomu, zda střelbu spojuje s islamistickým terorismem. Farook podle svých kolegů minulý rok navštívil Saúdskou Arábii a s ním přijela Maliková jako jeho manželka -  Pákistánka, která několik let žila v Saúdské Arábii. Spolupracovníci popsali Farooka jako věřícího muslima, který si nedávno nechal narůst plnovous, ale o náboženství se nikdy nebavil.

Stanice CNN s odkazem na policejní zdroj informovala, že Farook byl přes telefon a internet v kontaktu s více než jedním člověkem podezřelým z teroristické činnosti. Podle saúdského velvyslanectví v USA navštívil loni v létě Saúdskou Arábii, kde z neznámých důvodů pobýval devět dní. "Saúdská vláda nemá žádné záznamy, podle nichž by (jeho) žena byla občankou Saúdské Arábie," uvedlo velvyslanectví podle agentury Reuters.

Farookova partnerka, jejíž postoje se stejně jako Farookovy v poslední době údajně radikalizovaly, měla podle FBI pákistánský pas a do USA se dostala loni díky vízu vydávanému životním partnerům amerických občanů.

Podle známé jednoho z mužů zastřelených v sociálním centru, který byl Farookovým kolegou, měli oba muži před dvěma týdny vyhrocenou debatu o islámu. Farook prý muži řekl, že islám je mírumilovné náboženství a Američané mu nerozumějí, uvedla agentura AP.

David Bowdich z oblastního vedení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohlásil, že prozatím se nedá říci, zda byl masakr teroristickým činem. "Je to možné, ale nevíme to," řekl Bowdich. "Možná se to tím směrem vyvine, možná také ne," dodal.

Farook se podle policie narodil v USA a má americké občanství. Jeho rodiče jsou z Pákistánu. Pracoval na zdravotnickém odboru okresního úřadu v San Bernardinu pět let. Měl na starosti hygienické inspekce v restauracích. Vánoční párty pořádal právě tento odbor a prostory v centru pro pomoc postiženým si jen pronajal.

Zbraně byly koupeny legálně

Všechny použité zbraně byly podle mluvčí Úřadu pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF) Meredith Davisové zakoupeny legálně v USA. Bez upřesnění dodala, že dvě ze zbraní koupil někdo, koho se vyšetřování masakru týká, zbylé dvě si pak pořídil jiný člověk, který předmětem vyšetřování není.

Byt obou střelců ve městě Redlands prohledal policejní tým. Při prohlídce se podle policie našlo také 12 trubkových bomb a 3000 nábojů.

O situaci v San Bernardinu byl okamžitě informován americký prezident Barack Obama. V první reakci v televizi CBS uvedl, že Spojené státy budou bezpečnější, jestliže budou zavedeny přísnější zákony týkající se držení zbraní. "Zatím nevíme, jaké byly motivy střelců, víme ale, že existují určité kroky, které můžeme učinit, aby byli Američané ve větším bezpečí," uvedl Obama. "Nikdy bychom si neměli myslet, že toto je něco, co se děje běžně, protože v jiných zemích se to tak často nestává," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy