Sám mezi pyramidami. I to je výsledek revoluce v Egyptě

Martin Novák Martin Novák
15. 7. 2013 8:53
Reportér Aktuálně.cz navštívil turistická lákadla Egypta, která nyní zejí prázdnotou
Opuštěné pyramidy v Gíze
Opuštěné pyramidy v Gíze | Foto: Aktuálně.cz

Káhira (Od našeho zpravodaje) - Několik málo jezdců na velbloudech a koních se ztrácí ve velkém písečném prostoru mezi jednou z nejslavnějších památek světa. Pyramidami a sfingou v Gíze na okraji Káhiry.

Nikde nejsou prodavači, žádná fronta na lístky, žádní turisté, žádný hluk a ruch. Naopak ticho, slyšet je pouze uklízeče zametajícího chodník, kde ale stejně nic k zametení není.

Stojím v místě, za normálních okolností bombardovaném davy zvědavců celého světa. Úplně sám, mám pyramidy i sfingu pro sebe.

Vojenský převrat z 30. června, násilí v ulicích egyptských měst a nejistota ohledně dalšího politického vývoje zasadily turistice - pro egyptskou ekonomiku životodárnému zdroji - další smrtící ránu.

Zatímco resorty u Rudého moře si žijí v bublině samy o sobě, Káhira a další památky v jižním Egyptě osiřely. Turisté se bojí, ministerstva zahraničí mnoha zemí dala svým občanům jasný vzkaz: do Egypta mimo resorty nejezděte.

Hotel, ve kterém bydlím, je obvykle plný a rezervovaný na dlouho dopředu. Teď jsou z několika desítek pokojů obsazeny dva. Jeden mnou, druhý párem mladých Japonců.

"Byl jsem zvyklý denně vozit davy lidí k pyramidám do Gízy a k pohřebišti v Sakkáře. Teď se to úplně zastavilo. Nula, konec," říká řidič limuzíny, kterou si hotely najímají pro cesty k památkám.

Přímo u pyramid uprostřed mrtvolného klidu mává průvodce egyptskou vlaječkou a tvrdí, že podporuje revoluci. Připouští ale, že je zle.

"Nevím, co budeme dělat, nikdo sem nejezdí, to by mne ani v nejhorším nenapadlo," říká.

Turistika plní egyptskou pokladnu ročně miliardami dolarů. Ale od ledna 2011, kdy vypukla revoluce proti Mubarakovi, je to horší. V roce 2010 přijelo čtrnáct milionů cizinců, následující rok o třetinu méně.

Politická krize a násilí (od konce června zahynulo přes sto lidí a střety mezi stoupenci a odpůrci sesazeného prezidenta Mursího jsou na denním pořádku) neslibují pro letošní rok nic dobrého.

Pokud se situace rychle neuklidní, což je nepravděpodobné.

Podobně jako u pyramid to vypadá v dalším káhirském magnetu pro cizince. V bazaru Chán al-Chálílí, orientálním labyrintu tržišť a obchodů. Normálně tady obchodníci vnucují příchozím své zboží, teď nemají komu.

Od svržení Mubaraka si Egypťané slibovali zlepšení ekonomiky, ale po dvou letech se naopak mnoho věcí zhoršilo.

Ceny většiny potravin stouply, je nedostatek pohonných hmot, prudce stoupla násilná kriminalita v ulicích, nezaměstnanost mladých lidí zůstává extrémně vysoká. Země má zásoby pšenice na pouhé dva měsíce a hrozí tak poprvé po mnoha letech akutní nedostatek.

Mursí a Muslimské bratrstvo slibovali rychlé změny k lepšímu a doplatili na to. Miliony Egypťanů demonstrovaly na náměstích především kvůli prohlubující se hospodářské mizérii.

Turisty bude Egypt potřebovat

Turisty budou Egypťané v každém případě potřebovat. Pokud se nedostanou k moci větší radikálové, než je Muslimské bratrstvo.

Duchovní Morgan Goharí v listopadu šokoval v televizi prohlášením, že pokud získá vliv, zničí sfingu i pyramidy jako zakázané pohanské, modloslužebnické stavby. To by asi pro turistku v Egyptě byl definitivní konec.

Mahmúd Helál, který studoval na káhirské univerzitě češtinu a pracoval také jako průvodce pro české turisty v Hurghádě, si nemyslí, že by něco takového hrozilo.

"Po zkušenosti s roční vládou Muslimského bratrstva si myslím, že Egypťané už pro náboženské islámské strany v moc velkém počtu hlasovat nebudou," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy