Sadr nařídil milicím, ať přestanou bojovat v Iráku

gaz
30. 3. 2008 16:20
Vláda však operace ukončit odmítla
Foto: Reuters

Bagdád - Vlivný šíitský klerik Muktada Sadr nařídil svým milicím, aby přestaly bojovat s vládními jednotkami. V jihoiráckém Nadžáfu od sobotního večera znepřátelené strany jednají o ukončení bojů, které si dosud vyžádaly stovky mrtvých.

"Kvůli náboženské zodpovědnosti, abychom zastavili prolévání irácké krve, udrželi jednotu Iráku... voláme po ukončení ozbrojené přítomnosti (na ulicích) v Basře a dalších jižních městech," citovala z prohlášení klerika agentura Reuters. "Kdokoliv, kdo má zbraň a bude útočit na vládní instituce, není naším členem."

Vláda toto oznámení přivítala.

"Jako irácká vláda toto prohlášení vítáme," řekl mluvčí premiéra Núrího Málikího Alí Dabbag. "Domníváme se, že to podpoří snahu irácké vlády zajistit bezpečnost."

Sadr však vládu také vyzval, aby přestala se zatýkáním jeho stoupenců.

"Operace v Basře bude pokračovat a neskončí, dokud nedosáhne svých cílů. Neútočí na sadristy, ale na kriminálníky," dodal nicméně Dabbag.

Sadristé mají podle vlády odevzdat zbraně. V bagdádském Sadr City je ale naopak odevzdali iráčtí vojáci.
Sadristé mají podle vlády odevzdat zbraně. V bagdádském Sadr City je ale naopak odevzdali iráčtí vojáci. | Foto: Reuters

Zbraně nedáme

Prohlášení přišlo jen několik hodin poté, co Sadr odmítl, aby jeho jednotky odevzdaly zbraně. Podle Málikího by tak měly výměnou za finanční kompenzace učinit do 8. března.

"Muktada Sadr požádal své následovníky, aby zbraně vládě neodevzdávali. Zbraně by měly být odevzdány pouze té vládě, která může vyhnat (americké) okupanty," citovala Reuters Sadrova pobočníka Hassana Zargáního.

Sadristé a mnozí pozorovatelé tvrdí, že nynější konflikt je spíše bojem mezi znesvářenými šíitskými frakcemi o moc, než snahou vlády prosadit v zemi pořádek.

Příměří v troskách

Sadrovy jednotky uzavřely s vládou v srpnu minulého roku příměří, které bylo prodlouženo letos v únoru. A právě ono je analytiky považován za jednu z příčin menšího počtu iráckých mrtvých v posledních několika měsících.

Pro premiéra Málikího, který o milicích prohlásil, že jsou "horší než Al-Káida", je konflikt hořkou pilulkou. Doufal, že se mu podaří sadristy porazit rychle, boje však pokračují už šestým dnem.

Vládní jednotky na sadristy udeřily nejprve na jihu v Basře, v centru iráckého ropného průmyslu. Násilí se však brzy rozšířilo do dalších měst i do samotného Bagdádu. Tam se na Sadrovu podporu konaly demonstrace, kterých se zúčastnily desítky tisíc lidí.

V neděli vláda v hlavním městě až do odvolání prodloužila zákaz vycházení.

Stovky mrtvých

Zprávy o počtu obětí se liší. Vládní jednotky oznámily, že v Basře zabily nejméně 120 ozbrojenců, údaje o vlastních obětech neuvedly. Místní nemocnice však mluví až o 290 mrtvých. Nejméně 133 mrtvých a 647 zraněných je v Bagdádu, další desítky obětí jsou hlášeny z ostatních měst.

Na straně iráckých jednotek bojují i Američané, podporu při útocích v Basře poskytli také Britové.

 

Právě se děje

Další zprávy