Moskva - Hrozí mu, že na opozičních demonstracích dostane ránu obuškem a že ho kdykoliv mohou policisté zatknout.
Má důvod se domnívat, že skončí jako jiní kritici Kremlu: otrávený exšpión KGB Litviněnko, uvězněný podnikatel Chodorkovskij nebo zavražděná novinářka Anna Politkovská.
Nikdy nejí ani nepije jídlo a pití nabízené na palubách letadel společnosti Aeroflot a chodí v doprovodu dvou až pěti bodyguardů.
Výzvou jsou dvoje volby
Bývalý šachový mistr světa Garri Kasparov si totiž nedává malý cíl. Hodlá svoji koalici opozičních s názvem Jiné Rusko přivést k úspěchu ve dvou volbách, které Rusko čekají.
V parlamentních na konci letošního roku a pak v prezidentských na jaře 2008.
A to jako zásadní odpůrce prezidenta Vladimira Putina a jako člověk, který tvrdí, že Rusko míří namísto k demokracii k nové totalitě. Šestnáct let po rozpadu Sovětského zákazu a ukončení mocenského monopolu Komunistické strany.
V sobotu jej policie zatkla před vchodem do metra, když chtěl jet na protestní shromáždění. Vše skončilo "jen" pokutou.
Duma přitvrdila tresty
Brzy ale může vše být jinak. Ruská duma (dolní komora parlamentu) včera schválila zákon, který zpřísňuje tresty za extrémismus. Zákon stanovuje, že za "vandalismus s politickými a ideologickými motivy" může soud uložit až tři roky vězení.
A to je hrozba pro ty, kteří s Putinem nesouhlasí a neváhají to dávat hlasitě najevo na ulicích. Jako Kasparov.
"Rusko je dnes policejní stát. Demokracie se stala pouhým slovem a její zbytky den za dnem mizí pod tlakem Kremlu," říká čtyřiačtyřicetiletý rodák z ázerbájdžánského Baku, syn židovského otce a arménské matky.
Porážek Kasparov mnoho nezažil
Pro Putina a nynější ruskou vládu je právě Kasparov zřejmě nejvážnějším soupeřem. Je celosvětově známou osobou a mužem, jehož jméno v Rusku něco znamená.
Navíc není zvyklý prohrávat nebo se snadno vzdávat. Jako šachista má za sebou fenomenální kariéru.
Ve třinácti se stal juniorským šampiónem Sovětského svazu, titul mistra světa vybojoval ve dvaadvaceti.V roce 1985 porazil poprvé a zdaleka ne naposled dlouholetého rivala Anatolije Karpova.
Od roku 1986 až do ukončení profesionální kariéry před dvěma lety byl veden v žebříčku jako nejlepší šachista planety. Titul mistra světa ztratil jen v roce 2000, kdy podlehl krajanovi Vladimiru Kramnikovi.
Porazil i počítače firmy IBM, v anketě expertů byl označen za druhého nejlepšího šachistu 20. století po legendárním Američanovi Bobbym Fischerovi.
Slibuje, že stejně jako na šachovnicích bude tvrdě bojovat i v ruské politice.
"Je to moje morální povinnost. Nechci utíkat ze země, jejíž barvy jsem pětadvacet let hájil," říká předseda Občanské fronty Ruska, která je základem koalice Jiné Rusko.
Šachista se zajímá o politiku už od přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy kritizoval Michaila Gorbačova za pomalé reformy a neschopnost radikálně se odstřihnout od marxismu-leninismu.
Kritika za pakt s populisty
Kasparov se snaží sjednotit opozici, což mu vynáší i kritiku. V koalici Jiné Rusko jsou například i militantní populisté z Nacionálně-bolševické strany, známí jako "nacbolové."
Podle šachového velmistra ale současný ruský režim vymyslel takové zákony, které umožňují dát každému nepohodlnému kritikovi nálepku extremisty.
Protestní akce vedené Kasparovem zatím širší veřejnost neoslovily. V Moskvě i Petrohradě se jich zúčastnilo jen několik tisíc lidí a podle průzkumů je Putin stále populární.
V prezidentských volbách za rok zatím Putin kandidovat nehodlá. Pokud své předsevzetí dodrží, o nové hlavě státu se rozhodne zřejmě mezi jeho dvěma oblíbenci.
Bývalým ministrem obrany Sergejem Ivanovem a místopředsedou vlády Dmitrijem Medveděvem.
Kasparov se ale nevzdává. "Na přelomu roku bude v Rusku pořádné politické pnutí," předpovídá.