Saakašvili táboří se svými stoupenci v centru Kyjeva. Odmítá se vydat policii

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2017 10:42
Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili se po úterním "osvobození" z rukou ukrajinské policie utábořil v centru Kyjeva spolu se svými příznivci. Jejich tábor tvořený stany, nad kterými vlají ukrajinské vlajky, stojí vedle sídla tamního parlamentu. Ve středu vyprší lhůta, dokdy se má Saakašvili vydat do rukou spravedlnosti. To ale exprezident odmítá.
Michail Saakašvili se svými příznivci.
Michail Saakašvili se svými příznivci. | Foto: Reuters

Kyjev - Na Ukrajině ve středu vyprší 24hodinová lhůta, kterou generální prokurátor Jurij Lucenko dal gruzínskému exprezidentovi a odvolanému oděskému gubernátorovi Michailu Saakašvilimu, aby se dobrovolně dostavil k výslechu.

Ultimátu v úterý předcházely dramatické okamžiky v Kyjevě, kde agenti tajné služby SBU nejprve exprezidenta zatkli, ale poté Saakašviliho příznivci zablokovali ulici a politika převáženého v automobilu osvobodili.

Saakašvili se pak i se svými věrnými utábořil u sídla parlamentu v centru Kyjeva a vyzýval k odvolání prezidenta Petra Porošenka. Požadoval také odvolání šéfů tajné služby a prokuratury.

Podle listu Ukrajinska pravda se policie v noci střetla se Saakašviliho stoupenci, když se gruzínského exprezidenta snažila v táboře najít.

Podle některých informací je celkem 13 lidí zraněných, z toho čtyři policisté. Podle ukrajinského ministerstva vnitra však utrpělo zranění 11 policistů a dva civilisté.

Ukrajinské úřady Saakašviliho považují za uprchlíka, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

Požadují, aby se Saakašvili sám vydal do rukou spravedlnosti. Ten se ale už ráno nechal slyšet, že to neudělá.

Naopak ve svém projevu navrhl, že se s vyšetřovateli setká uvnitř svého stanu v táboře u parlamentu.

"Co bude dál? V současné době nezvažujeme deportaci nebo vydání (Saakašviliho do Gruzie)," prohlásil v úterý generální prokurátor Lucenko. "Nyní půjde o výslech osoby, která je podezřelá ze spáchání obzvláště závažného trestného činu. Zemi, kterou má rád, může Michail Saakašvili pomoci tím, že ji ušetří zbytečných otřesů."

Vztahy ochladly

Saakašvili se na Ukrajině jako výrazný odpůrce Kremlu a ruské politiky začal politicky angažovat na Porošenkovu žádost v roce 2015. Vztahy obou politiků však postupně ochladly.

Porošenka, který patří k nejbohatším ukrajinským oligarchům, Saakašvili mimo jiné viní z váhavého potírání korupce a klientelismu.

Ukrajinská policie zatkla Michaila Saakašviliho. Příznivci gruzínského a později ukrajinského politika ho po potyčkách s policií osvobodili. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy