Bratislava - Netahejte nás do svých sporů, nechceme být součástí vaší kampaně.
Scientologická církev se poměrně ostře ohradila proti nařčením slovenského premiéra Roberta Fica.
Ten tvrdí, že Andrej Kiska - jeho rival v prezidentské volbě - je napojen právě na tuto kontroverzní organizaci.
"Není neobvyklé, že během politických voleb jsou rozesílány falešné zprávy. Skutečností je, že Andrej Kiska není ve spojení s centry Dianetiky a scientologie," cituje deník SME z prohlášení Krisztiny Tamas-Fethové, zástupkyně scientologické církve pro střední a východní Evropu.
Kdo je tady bezpečnostní hrozba?
Premiér jednobarevné vlády, jehož strana Smer-SD má v parlamentu nadpoloviční většinu, zaútočil začátkem týdne.
Scientologická církev
V roce 1954 ji založil spisovatel sci-fi příběhů Lafayette Ronald Hubbard. Studiem scientologie má člověk získat vlastní nesmrtelnost a přetnout koloběh zrození a smrti, píše se na české Wikipedii.
Podle encyklopedie se k nauce na celém světě hlásí asi milion lidí, byť sama církev hovoří o devíti milionech. Mezi stoupence patří například hollywoodské hvězdy Tom Cruise a John Travolta.
V USA je uznána za církevní a veřejně prospěšnou organizaci, v Česku scientologové působí jako nezisková organizace. Například v Německu jí ale odmítli přiznat status náboženského společenství. Její činnost monitorují tajné služby.
"Pan Kiska zná lidi z této sekty, setkává se s nimi a pracuje s nimi," tvrdil Fico začátkem týdne novinářům.
"Jak může být prezidentem, který se dostává k nejtajnějším dokumentům a který je vrchním velitelem ozbrojených sil, někdo, kdo má taková propojení na sektu scientologů na Slovensku? Pan Kiska je pro mě bezpečnostním rizikem pro Slovenskou republiku," uvedl.
A neváhal jedenapadesátiletého podnikatele označit mimo jiné za lichváře.
Kiska veškerá nařčení odmítl s tím, že jde o premiérovu "typickou hru".
"Bude očerňovat, protože se bojí prohry. Rizikem pro zemi je premiér, protože nedokáže řešit problémy lidí," prohlásil s tím, že Ficova celá kariéra je založená na rozdělování lidí a urážkách protivníků.
Strach z porážky
Ficovy útoky mají podle politologů jediný cíl: mobilizovat jeho sympatizanty před druhým kolem prezidentské volby.
Sobotní první kolo vyhrál jen o čtyři procenta, přičemž další hlavní kandidáti (včetně Radoslava Procházky, jenž získal 21 % hlasů) podpořili Kisku.
Za premiéra se naopak postavili všichni tři dosavadní prezidenti SR (kteří ale u mnoha Slováků nemají příliš vysoký kredit) či český prezident Miloš Zeman.
Jak vše dopadlo, budou obyvatelé Slovenské republiky vědět v noci z 29. na 30. března.