"Kouří se ze všech komínů." Rusům rakety zatím nedojdou, zbrojovky jedou na maximum

Martin Novák Martin Novák
3. 1. 2024 16:36
Přesně devětadevadesát ruských raket odpálených ze země, vzduchu i moře napočítali Ukrajinci 2. ledna při útoku na Kyjev a Charkov. Okupanti použili i střely s plochou dráhou letu Kalibr a hypersonické rakety Kinžal.
Kyjev a Charkov čelily dalším vražedným útokům. Rusové na ně vypustili hypersonické střely Kinžál. | Video: Reuters, Aktuálně.cz/X/Igor Sushko

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba znovu apeloval na spojence, že jeho země stále potřebuje systémy protivzdušné obrany. Ruskou taktikou je ukrajinskou obranu vyčerpat, aby jí došly zásoby.

Americký systém Patriot, který Ukrajinci používají, ale znovu ukázal svoji účinnost proti ruské chloubě - hypersonickým střelám Kinžal. Všech deset jich obránci sestřelili. Stoprocentní úspěch zaznamenali i v květnu, kdy zničili šest odpálených Kinžalů.

Tyto střely s doletem až dva tisíce kilometrů a letící rychlostí téměř čtyři kilometry za sekundu představil ruský prezident Vladimir Putin v roce 2018 jako zbraň nové generace. Avizoval, že není možné je zastavit, a Rusko se tak stává lídrem v této oblasti. Válka na Ukrajině je ale pro Moskvu v tomto směru zklamáním, protože americké Patrioty si s Kinžaly umějí poradit.

Přesto ale protivzdušná obrana nezachytila vše. "Žádná země ještě nikdy nečelila kombinovanému útoku střel s plochou dráhou letu, balistických raket a dronů najednou," prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kolik raket a jakých Rusové stále mají k dispozici? Ukrajinská vojenská rozvědka HUR loni v srpnu odhadovala, že zhruba šest stovek kusů s doletem přes 500 kilometrů. Podle mluvčího této tajné služby Vadyma Skibického čítal ruský arzenál v té době zhruba 270 raket Iskander, 140 střel s plochou dráhou letu Kalibr, 75 raket Kinžal a více než sto střel typu Ch-101, Ch-555 a Ch-55.

Posledně jmenovaná střela předvedla svoji ničivost před rokem v Dnipru. Přímo zasáhla obytný dům, v jehož troskách zahynulo 44 lidí. Šlo o raketu Ch-22, vyrobenou před více než třiceti roky ještě v dobách Sovětského svazu.

Ukrajinská vojenská rozvědka už v létě uváděla, že Rusko si šetří rakety na zimu, kdy hodlá znovu udeřit na velká města. Poprvé se tak stalo 29. prosince 2023 a pak znovu letos 2. ledna. Podle údajů HUR Rusové vyrobí padesát až sto raket různých typů měsíčně. Z jejích úlomků Ukrajinci zjistili, že některé byly sestrojené už po začátku války a několikrát monitorovali přesun raket Kalibr na Krym, ze kterého Rusové střely také odpalují.

Sergej Čemezov, blízký přítel prezidenta Vladimira Putina a šéf největšího ruského zbrojního podniku Rostěch, loni tvrdil, že zbrojovky výrazně zvýšily výrobu všech zbraní, včetně raket. Podle něj u některých typů až desetinásobně, ale toto tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů. "Nejdřív nebylo požadováno tak velké množství Kinžalů, teď ale produkci zvyšujeme," prohlásil Čemezov v ruské televizi.

"Jedeme na plný plyn, kouří se ze všech komínů," uvedl k výrobě raket a dalších zbraní loni v září člen vedení státního podniku Rostěch Bechan Ozdojev.

Uznávané americké Centrum strategických a mezinárodních studií (CSIS) ve své loňské analýze předpovídá, že Rusko se nedostane do situace, kdy by mu rakety jednoduše došly. "Je nerealistické očekávat, že Rusku rakety dojdou. I přes sankce se zdá pravděpodobné, že Rusko bude stále mít kapacitu pro útoky na dlouhou vzdálenost a působit Ukrajině značné škody. Ukrajinská protivzdušná obrana pracuje velmi dobře, ale Rusové stále zkoušejí způsoby, jak ji překonat," uvádí se v analýze.

Video: Masivní ruský útok na Kyjev a Charkov (2.1. 2024)

Kyjev a Charkov čelily dalším vražedným útokům. Rusové na ně vypustili hypersonické střely Kinžál. | Video: Reuters, Aktuálně.cz/X/Igor Sushko
 

Právě se děje

Další zprávy