Ruští nacionalisté napadli české velvyslanectví v Moskvě kvůli soše Koněva

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 6. 4. 2020 13:11
Příslušníci moskevské pobočky takzvaných národních bolševiků napadli v neděli 5. dubna české velvyslanectví v Moskvě. V tento den především ruští nacionalisté slaví Den ruského národa, výročí, kdy v roce 1242 vojska Alexandra Něvského porazila v bitvě na Čudském jezeře německé rytíře.
Skupina ruských nacbolů u českého velvyslanectví v Moskvě.
Skupina ruských nacbolů u českého velvyslanectví v Moskvě. | Foto: drugoros.ru

Na jeho plot vyvěsili plakát "Stop fašismu" jako údajnou odvetu za odstranění památníku maršála Ivana Koněva minulý pátek v Praze-Dejvicích. Uvedl to ruský web Drugoros.ru.

Radikální ruští nacionalisté, známí pod zkratkou "nacbolové", také podle serveru házeli na budovu velvyslanectví dýmovnice. Zaútočili i přes to, že v Moskvě platí karanténní opatření kvůli koronaviru a lidé nemají vycházet z domů, pokud nezbytně nemusejí. Nikoho z nich však ruská policie nezadržela.

"Zničení památníku sovětskému maršálovi je součástí obecnější strategie evropských vlád, které se snaží přehodnotit výsledky druhé světové války. Tím, že snižují zásluhy sovětského lidu na porážce nacismu, se české úřady samy zapojují do ospravedlňování nacismu," uvádí se v prohlášení národních bolševiků k této akci.

Oficiálně se k ní hlásí strana Jiné Rusko, ve které se takzvaní nacbolové sdružují. Strana není oficiálně zaregistrovaná a neúčastní se voleb. "Naše tanky budou v Praze!" uvedla strana na svém webu.

Vyzývají zároveň ruská ministerstva zahraničí a obrany k přijetí "odpovídajících diplomatických, a pokud bude potřeba i jiných" opatření.

"Česká republika protestuje proti útoku na prostory diplomatické mise, které je hostitelská země povinna chránit. Velvyslanectví ČR v Moskvě odeslalo dnes oficiální nótu ruskému ministerstvu zahraničí. Očekáváme, že ruské orgány přijmou taková opatření, aby se podobné incidenty neopakovaly," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Video: Radnice Prahy 6 odstranila sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči

Radnice Prahy 6 odstranila sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a v budoucnu do Muzea paměti 20. století. | Video: ÚMČ Praha 6
 

Právě se děje

Další zprávy