Ať Praha uctí i Rudou armádu, vzkázal Kreml k náměstí Borise Němcova

ČTK ČTK
27. 2. 2020 12:57
Praha by vedle uctění památky Borise Němcova měla pamatovat také na sovětské vojáky, kteří padli při osvobozování Česka od fašistů. Podle agentury TASS to ve čtvrtek řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na dotaz, jenž se týkal stanoviska Kremlu k přejmenování náměstí v české metropoli po zavražděném představiteli ruské opozice.
Náměstí Pod Kaštany nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova
Náměstí Pod Kaštany nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova | Foto: ČTK

V Praze 6 bude ve čtvrtek odpoledne náměstí Pod Kaštany slavnostně přejmenováno na náměstí Borise Němcova. Změnu názvu náměstí před ruskou ambasádou schválili na pondělním zasedání pražští radní. Změna má být politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva.

"Pokud jde o parčík v Praze, je to patrně svrchované právo úřadů tohoto města," citovala agentura TASS Peskova. "My bychom samozřejmě dali přednost tomu, aby městské úřady Prahy zároveň nezapomínaly na Rudou armádu a na rudoarmějce, kteří obětovali život, aby toto město osvobodili od nacistů, od fašistů," dodal mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kreml podle Peskova žádné akce k dnešnímu výročí vraždy Němcova neplánuje.

Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti Putinovu režimu, kvůli čemuž byl několikrát zatčen. Zavražděn byl 27. února 2015, několik dní před demonstrací proti Putinově vládě a proti válce na Ukrajině. Za vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele zločinu se vypátrat nepodařilo.

Peskov s poukazem na to, že by Praha měla spíše uctít památku svých padlých osvoboditelů z řad rudoarmějců, podle všeho narážel mimo jiné na problémy kolem sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6. Ta je opakovaně terčem výpadů maršálových odpůrců a úřady Prahy 6 kvůli tomu zvažují její přemístění.

 

Právě se děje

Další zprávy