Ať Praha uctí i Rudou armádu, vzkázal Kreml k náměstí Borise Němcova

ČTK ČTK
27. 2. 2020 12:57
Praha by vedle uctění památky Borise Němcova měla pamatovat také na sovětské vojáky, kteří padli při osvobozování Česka od fašistů. Podle agentury TASS to ve čtvrtek řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na dotaz, jenž se týkal stanoviska Kremlu k přejmenování náměstí v české metropoli po zavražděném představiteli ruské opozice.
Náměstí Pod Kaštany nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova
Náměstí Pod Kaštany nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova | Foto: ČTK

V Praze 6 bude ve čtvrtek odpoledne náměstí Pod Kaštany slavnostně přejmenováno na náměstí Borise Němcova. Změnu názvu náměstí před ruskou ambasádou schválili na pondělním zasedání pražští radní. Změna má být politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva.

"Pokud jde o parčík v Praze, je to patrně svrchované právo úřadů tohoto města," citovala agentura TASS Peskova. "My bychom samozřejmě dali přednost tomu, aby městské úřady Prahy zároveň nezapomínaly na Rudou armádu a na rudoarmějce, kteří obětovali život, aby toto město osvobodili od nacistů, od fašistů," dodal mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kreml podle Peskova žádné akce k dnešnímu výročí vraždy Němcova neplánuje.

Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti Putinovu režimu, kvůli čemuž byl několikrát zatčen. Zavražděn byl 27. února 2015, několik dní před demonstrací proti Putinově vládě a proti válce na Ukrajině. Za vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele zločinu se vypátrat nepodařilo.

Peskov s poukazem na to, že by Praha měla spíše uctít památku svých padlých osvoboditelů z řad rudoarmějců, podle všeho narážel mimo jiné na problémy kolem sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6. Ta je opakovaně terčem výpadů maršálových odpůrců a úřady Prahy 6 kvůli tomu zvažují její přemístění.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy