Moskva - Rusové v neděli volí nový parlament a zdá se, že všechno bude zhruba při starém. Putinovo a Medveděvovo Jednotné Rusko jasně vyhraje, komunisté skončí tradičně druzí.
Sedmašedesátiletý Gennadij Zjuganov je vede už dvacet let. Jde do šestých parlamentních voleb, na jaře se chystá už počtvrté kandidovat na prezidenta.
Podle průzkumů Komunistická strana Ruské federace v neděli získá kolem třinácti procent hlasů, podobně jako v posledních a předposledních volbách.
Takové zisky ji spojují s Komunistickou stranou Čech a Moravy (v posledních volbách dostala 11,27 procenta), i když té to - na rozdíl od ruské kolegyně - na druhé místo v Poslanecké sněmovně nestačí.
"Udržujeme s nimi kontakty a jednáme spolu, považujeme je za silnou partnerskou stranu. Ale nejsou to nijak nadstandardní vztahy, chybí tam samozřejmě vazby jako kdysi," řekl Aktuálně.cz k současným kontaktům mezi českými a ruskými komunisty poslanec za KSČM a její bývalý místopředseda Jiří Dolejš.
Na komunistických mítincích v Rusku jdou vidět převážně starší lidé a důchodci. Často ti, kterým se stýská po sociálních jistotách nebo vůbec jistotách za časů Sovětského svazu.
Nedostatek podpory mezi mladšími Rusy je evidentně největší nevýhodou strany, jejíž "jazyk" je pro mnoho Rusů, kteří už komunistické období pamatují jen jako malé děti nebo vůbec, poněkud nesrozumitelný.
Komunisté kritizují Putina za vývoj v Rusku, označují ho za banditský kapitalismus. Chtěli by znovu zestátnit banky a velké podniky, nově ovšem kladou v programu důraz na životní prostředí a na rozdíl od sovětské minulosti jsou pro zachování existence drobných živnostníků, podnikatelů a soukromých zemědělců.
Změnil se i poměr k náboženství. Strana zahodila militantní ateismus a uznává pravoslavnou víru jako součást ruské národní identity. Sám Zjuganov o sobě tvrdí, že je věřícím.
K Leninovi se ale hlásí a na stole ve své pracovně má položenou jeho bustu. Zjuganov několikrát hrozil, že vyvede lidi do ulic, pokud Kreml zavře Leninovo mauzoleum na Rudém náměstí a ostatky revolucionáře nechá uložit do hrobu.
Ani od Stalina se strana a její vedení zcela neodvrací. Zjuganov mu v nedávném projevu nevyčetl rozsáhlé zločiny, ale "přehnaný kult osobnosti".
A když se hlasovalo v Dumě o zásadním prohlášení, kterým Rusko potvrdilo odpovědnost Stalina za vyvraždění tisíců polských důstojníků v Katyni roku 1941, komunisté jako jeden muž hlasovali proti. Tvrdošíjně hájí tezi, že vina stalinského režimu není dostatečně prokázána.
V rozhovoru pro deník Vedomosti uvedl, že volby stejně nebudou čestné a výsledkům se nedá věřit, stejně tak jako průzkumům. Vše je podle něj zfalšované a upravené ve prospěch vládnoucí strany.
"Jsou schopní čehokoliv, aby k hlasovacím urnám dostali své lidi a zabránili sečtení hlasů, které nejsou pro ně. Vzpomeňte si na Egypt. V posledních volbách dostala strana Husního Mubaraka 78 procent hlasů a každý věděl, že to je podvod. Pár měsíců nato se Mubarak i jeho strana položili," uvedl komunistický lídr.
Dodal, že povstání jako v Egyptě je možné i v Rusku, pokud průběh a výsledky voleb budou stoprocentně nelegitimní.
Taková varování jsou od ruských komunistů novinkou, v předchozích předvolebních kampaních tak "naježení" proti Putinovi nebyli. Jejich volební výsledek to ale zřejmě nijak neovlivní.