Rusko si kvůli deštníku USA pořídí desítky nových raket

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 11. 2013 17:17
Podle Putina je nutné, aby země do výzbroje zařadila novou generaci vojenské techniky.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: REUTERS/Aleksey Nikolskyi/RIA Novosti/Kremlin

Moskva - Rusko příští rok rozšíří svůj strategický jaderný arzenál o 22 mezikontinentálních balistických raket.

Ve středu to na armádní konferenci v Soči oznámil ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého je nutné, aby ruské prostředky odstrašení byly schopné prorazit jakoukoli protiraketovou obranu hypotetického nepřítele.

"Plánujeme pokračovat v rozvoji hlavní složky našich strategických jaderných sil, to je prioritní záležitostí. Měly by být schopné proniknout skrze jakékoli protiraketové obranné systémy, ať už ty existující, nebo ty, které budou vytvořeny v budoucnu," cituje prezidenta server Voice of Russia.

Podle Putina je nutné, aby země do výzbroje zařadila "novou generaci vojenské techniky".

Namířeno proti štítu USA a NATO?

Rusko vede se Severoatlantickou aliancí vleklý spor o účelnosti amerického protiraketového štítu, který má chránit evropské spojence USA před hrozbou íránských raket.

Moskva tvrdí, že obranný systém NATO chrání Evropu nejen před hrozbou z Íránu, ale snižuje i účinnost ruského odstrašení.

Ujišťování NATO o tom, že štít je namířen výhradně proti Íránu, by podle Ruska měla aliance podpořit větší otevřeností. Žádosti Ruska o zajištění přímého operačního podílu na fungování protiraketového systému USA ale Západ odmítá.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov před několika dny během své návštěvy v Římě uvedl, že pokud Írán bude dodržovat ustanovení sjednaná o víkendu v Ženevě, "odpadne příčina, kterou (USA) uvádějí jako důvod pro vytvoření protiraketového systému v Evropě".

Maximálně 700 raket

Podle smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní, kterou Rusko a USA podepsaly v dubnu 2010 na summitu v Praze, mohou obě země disponovat maximálně 700 mezikontinentálními raketami rozmístěnými na zemi, na moři či ve vzduchu.

Složení a strukturu svých strategických útočných zbraní si každá smluvní strana stanoví sama. Podle dostupných informací má dnes Rusko kolem 370 pozemních strategických raket, ve výzbroji USA je jich kolem 450.

Sergej Lavrov.
Sergej Lavrov. | Foto: Reuters

"Žádá si to doba"

Už v příštích týdnech chce Rusko posílit výzbroj nejméně dvou raketových divizí novými mobilními mezikontinentálními raketami.

"Do konce roku budou dodány nové strategické rakety divizím v Novosibirsku a Nižním Tagilu," sdělil na poradě Putinovi náčelník ruských strategických sil generálplukovník Sergej Karakajev.

Obavy z růstu ruské vojenské moci se na tiskové konferenci v Moskvě pokusil rozptýlit Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Důrazně popřel, že by série armádních konferencí a přepadových kontrol u vojenských jednotek souvisela s jakoukoli aktuální hrozbou.

Tlak na zvýšení technické úrovně ruské výzbroje a připravenosti armády je podle Peskova "požadavkem doby", nikoli reakcí na konkrétní zahraničně politická rizika.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy