Rusko si kvůli deštníku USA pořídí desítky nových raket

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 11. 2013 17:17
Podle Putina je nutné, aby země do výzbroje zařadila novou generaci vojenské techniky.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: REUTERS/Aleksey Nikolskyi/RIA Novosti/Kremlin

Moskva - Rusko příští rok rozšíří svůj strategický jaderný arzenál o 22 mezikontinentálních balistických raket.

Ve středu to na armádní konferenci v Soči oznámil ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého je nutné, aby ruské prostředky odstrašení byly schopné prorazit jakoukoli protiraketovou obranu hypotetického nepřítele.

"Plánujeme pokračovat v rozvoji hlavní složky našich strategických jaderných sil, to je prioritní záležitostí. Měly by být schopné proniknout skrze jakékoli protiraketové obranné systémy, ať už ty existující, nebo ty, které budou vytvořeny v budoucnu," cituje prezidenta server Voice of Russia.

Podle Putina je nutné, aby země do výzbroje zařadila "novou generaci vojenské techniky".

Namířeno proti štítu USA a NATO?

Rusko vede se Severoatlantickou aliancí vleklý spor o účelnosti amerického protiraketového štítu, který má chránit evropské spojence USA před hrozbou íránských raket.

Moskva tvrdí, že obranný systém NATO chrání Evropu nejen před hrozbou z Íránu, ale snižuje i účinnost ruského odstrašení.

Ujišťování NATO o tom, že štít je namířen výhradně proti Íránu, by podle Ruska měla aliance podpořit větší otevřeností. Žádosti Ruska o zajištění přímého operačního podílu na fungování protiraketového systému USA ale Západ odmítá.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov před několika dny během své návštěvy v Římě uvedl, že pokud Írán bude dodržovat ustanovení sjednaná o víkendu v Ženevě, "odpadne příčina, kterou (USA) uvádějí jako důvod pro vytvoření protiraketového systému v Evropě".

Maximálně 700 raket

Podle smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní, kterou Rusko a USA podepsaly v dubnu 2010 na summitu v Praze, mohou obě země disponovat maximálně 700 mezikontinentálními raketami rozmístěnými na zemi, na moři či ve vzduchu.

Složení a strukturu svých strategických útočných zbraní si každá smluvní strana stanoví sama. Podle dostupných informací má dnes Rusko kolem 370 pozemních strategických raket, ve výzbroji USA je jich kolem 450.

Sergej Lavrov.
Sergej Lavrov. | Foto: Reuters

"Žádá si to doba"

Už v příštích týdnech chce Rusko posílit výzbroj nejméně dvou raketových divizí novými mobilními mezikontinentálními raketami.

"Do konce roku budou dodány nové strategické rakety divizím v Novosibirsku a Nižním Tagilu," sdělil na poradě Putinovi náčelník ruských strategických sil generálplukovník Sergej Karakajev.

Obavy z růstu ruské vojenské moci se na tiskové konferenci v Moskvě pokusil rozptýlit Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Důrazně popřel, že by série armádních konferencí a přepadových kontrol u vojenských jednotek souvisela s jakoukoli aktuální hrozbou.

Tlak na zvýšení technické úrovně ruské výzbroje a připravenosti armády je podle Peskova "požadavkem doby", nikoli reakcí na konkrétní zahraničně politická rizika.

 

Právě se děje

Další zprávy