reklama
 
 

Ruští agenti nás pronásledují a šikanují, tvrdí američtí velvyslanci. Kerry žádá Putina o zásah

27. 6. 2016 18:05
Agenti ruských tajných služeb zastrašují a šikanují americké diplomaty, zaměstnance ambasád a jejich rodiny působící v Moskvě a v několika dalších evropských metropolích. Napsal to v pondělí americký list The Washington Post s odkazem na informace několika velvyslanců USA. Věc podle listu došla tak daleko, že ministr zahraničí John Kerry vyzval šéfa Kremlu Vladimira Putina, aby tyto akce zastavil.

Washington - Ruští agenti tajných služeb v Evropě pronásledují americké diplomaty, píše list The Washington Post. Odkazuje se na informace několika velvyslanců USA.

Agenti podle listu sledují americké diplomaty a členy jejich rodin, nezvaní se objevují na jejich společenských akcích a platí novinářům za negativní články. Tím ale problémy nekončí, pokračuje The Washington Post. Rusové prý vnikají pozdě v noci do amerických diplomatických bytů, jen aby přestavěli nábytek nebo zapnuli všechna světla či televize. Jeden americký diplomat vypověděl, že ruský vetřelec si na koberec v jeho obýváku ulevil.

Nejagresivnější útoky jsou v Moskvě, tvrdí deník. Bývalý velvyslanec USA Michael McFaul byl pronásledován davem placených demonstrantů a jeho děti sledovali na cestě do školy ruští agenti. Ještě v době prvního mandátu prezidenta Baracka Obamy Rusové pronikli do bytu amerického vojenského atašé v Moskvě a zabili jeho psa.

"Od návratu Vladimira Putina (do Kremlu v roce 2012) vede Rusko po celé Evropě agresivní válku v šedé zóně. Teď je navíc odvetou za západní sankce kvůli Ukrajině. Šikana diplomatů je další frontou této šedé války," řekl listu Norman Eisen, velvyslanec USA v Praze v letech 2011-14. "Útočí na americké diplomaty doslova všude, kde žijí," dodal.

Všichni američtí diplomati před působením v Evropě procházejí speciálním výcvikem, jak ruskému pronásledování čelit. Obamova vláda zvažovala odpověď, ale nakonec se rozhodla nereagovat. Ministr zahraničí USA John Kerry při březnové návštěvě Moskvy o útocích hovořil s Putinem, ale akce ruských agentů to nezastavilo, uvedl The Washington Post.

autor: ČTK | 27. 6. 2016 18:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama