Rus se 20 let vydával za jiného, zmátl i nejbližší přátele. Příběh odhaleného špiona

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
17. 6. 2016 15:58
Henry Frith svým přátelům tvrdil, že pochází z Ekvádoru a kořeny má i na Novém Zélandu. V Madridu od 90. let pracoval ve své konzultační firmě. V roce 2010 ho navštívil britský agent, druhý den Frith zmizel ze země. Jak se později ukázalo, muž jménem Sergej Jurjevič Čerepanov byl prvním ruským špehem – tzv. "ilegálem", který byl po konci studené války v Evropě veřejně odhalen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid/Moskva - Po téměř dvě desetiletí žil Henry Frith ve španělské metropoli Madridu, kde měl svou konzultační firmu. Často létal do ciziny, až se jednoho dne ze své "pracovní cesty" nevrátil.

Ukázalo se, že muž ve skutečnosti nepocházel z Ekvádoru, jak s lehkým přízvukem tvrdil svým španělským přátelům. Dokonce se ani nejmenoval Frith.

Jeho pravé jméno zní Sergej Jurjevič Čerepanov a narodil se v Moskvě roku 1955. O dva roky dříve než jeho domnělé ekvádorské alter ego.

Čerepanov byl důstojníkem ruské Služby vnější rozvědky, nástupkyně KGB. A prvním ruským špehem - tzv. "ilegálem" -, který byl po konci studené války v Evropě veřejně odhalen.

Z Madridu zmizel v červnu 2010. Evropské tajné služby se teď rozhodly Frithův případ zveřejnit - jako varování před "dramatickým nárůstem" kremelských špionážních aktivit, uvedla evropská mutace serveru Politico.

Zmizel bez vysvětlení

Frithovi přátelé z Madridu strávili dlouhý čas přemítáním, co se mohlo s jejich kamarádem stát. Někteří dnes tvrdí, že ho už v minulosti podezřívali, že firma není možná jeho jediným zaměstnáním.

Jiní přiznávají, že netušili vůbec nic.

"Ano, to je Henry. I když trochu baculatější," zareagoval na Frithovu fotografii jeho společník Carlos Moreno Rodriguez. V 90. letech mu pomohl založit konzultační společnost Frimor Consultores, díky které Frith získal pracovní povolení.

"Byl jsem překvapen, jak často cestoval za obchodem do zahraničí," cituje Morena Politico.

Frithův tajný druhý život skončil začátkem léta 2010.

Tehdy, přesně 27. června, zatkla americká FBI ve Washingtonu, New Yorku a v Bostonu deset lidí podezřelých ze špionáže pro Rusko. Skupina označovaná jako FBI 10 se dlouhodobě vydávala za Američany.

Pouhý den poté přišel za Frithem v Madridu agent britské tajné služby. "Máte pár minut na to si se mnou promluvit?" zeptal se ho, ale se zlou se potázal.

"Myslím, že je opravdu důležité, abyste si je našel," pokračoval přesto agent. "Mám ve svých rukou váš život. A vy musíte mluvit, protože jste ve velice svízelné situaci... Pracuji pro západní tajnou službu a vy pracujete pro ruskou tajnou službu," nabídl Rusovi pozici dvojitého agenta.

Ten ale vše popřel a nic nezměnily ani výhrůžky, že za ním přijdou španělští tajní agenti. Druhý den ráno Frith ze země odletěl.

Pod dohledem byl přes rok

Rozsah škod, jaké za téměř dvacet let své činnosti ve Španělsku západním zemím způsobil, není veřejně znám. Neexistují ale žádné důkazy, že by se dostal k utajovaným informacím.

Ruský agent zřejmě vlastnil systém, který mu umožňoval komunikovat přímo s Moskvou. Z Kremlu pak získával informace, v jakých třetích zemích se má setkat s dalšími ruskými agenty.

Do ruské metropole pak podával zprávy psané na speciálně zabezpečeném laptopu a také je kopíroval na zvláštní USB, které pak ze skrýše vyzvedával jiný agent z Ruska.

Samotného Fritha měli Španělé na mušce údajně déle než rok. Podle Politica jim to dalo alespoň čas zjistit, co je to skutečně za člověka.

Opravdový Lawrence Henry Frith se podle nich narodil v roce 1936 na Novém Zélandu a zemřel o rok později. Ve svém fiktivním životopise Frith uváděl, že je napůl Ekvádorec a napůl Novozélanďan.

Fritha i skupinu agentů v USA zřejmě odhalil stejný zdroj. K zátahu proti nim došlo jen krátce předtím, než do USA utekl bývalý člen ruské Služby vnější rozvědky plukovník Alexandr Potějev, který zodpovídal za chod operací "v hlubokém utajení/přestrojení".

Ruský vojenský soud ho shledal vinným ze zrady a dezerce a odsoudil ho v nepřítomnosti ke čtvrt století za mřížemi, připomíná Politico.

Špehové jako Frith či skupina FBI 10 jsou mnohdy využívání spíš jako kurýři. "Někdy ovládají vlastní zdroje a agenty, ale většinou jsou to poslíčci pro Službu vnější rozvědky, protože 'oficiální' špehové jsou pod přísným dohledem, který jim brání v přílišném pohybu," vysvětlil serveru jeden z agentů obeznámený s případem z USA. "Řádní" špehové podle něj pracují spíše pod diplomatickou imunitou mimo ambasádu.

Frith zmizel neznámo kam, zřejmě nějakou předem připravenou únikovou cestou zpátky do Ruska. Na rozdíl od FBI 10 se mu nedostalo gratulace od ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Právě se děje

Další zprávy