Rusové už tu nebydlí. Ukrajinci z "luxusních" zákopů buší do oslabených okupantů

pru Reuters pru, Reuters
8. 9. 2023 12:01
Ukrajinská minometná jednotka odhalila, jak nyní vypadá její boj proti nepřátelským vojskům na záporožské frontě. Ukrajinci vyhnali Rusy z první obranné linie a nyní v jejich vybudovaných zákopech staví propracované úkryty. "A Rusové jsou teď na poli, kde nic nemají, a snaží se tam něco vybudovat," popsal velitel jednotky v reportáži pro agenturu Reuters.
"Rusové jsou teď na poli, kde nic nemají, a snaží se tam něco vybudovat," popsal velitel jednotky. | Video: Reuters

Ruské síly podle velitele, který vystupuje pod vojenskou přezdívkou Hrai, kladou na frontě u Záporoží na jihu Ukrajiny až "zuřivý" odpor, aby získaly své pozice zpět. "My ale máme výhodu. Přestože je všechno zaminované a naši vojáci to mají těžké, vyhodili jsme Rusy z jejich pozic, kde byla nejvíce opevněná linie zákopů a úkrytů," uvádí v reportáži. "Naši vojáci jsou tak teď v pozicích, které jim Rusové připravili," dodává.

Reportérům poté ukazuje již vybudovaný bunkr, který se svou jednotkou vytvořil a z nějž pálí na ruské jednotky. "Žijeme jako králové, spíme na palandách. Máme matrace, máme topení, všude je elektřina, je tu připojení k internetu, wi-fi je tu také k dispozici," popisuje Hrai, zatímco prochází temnými uličkami úkrytu, v němž může pobývat až pět vojáků.

Vedle bunkru si jednotka vybudovala místnost s posuvnou střechou pokrytou větvemi a listím, která je má chránit před prozrazením jejich pozice. Střechu vždy odsunou, odpálí na svého nepřítele několik minometných pum a opět se ukryjí. U útoku ještě podle slov velitele vojáci pokaždé zakřičí: "Dárky pro Rusy!"

Ukrajinské síly v týdnu oznámily, že po týdnech usilovného odminovávání rozhodujícím způsobem prolomily první ruskou obrannou linii u Záporoží. Armáda podle jednoho z nejvýše postavených ukrajinských generálů Oleksandra Tarnavského nyní očekává rychlejší územní zisky při postupu na druhou linii, kterou na jihu Ukrajiny ruští okupanti vybudovali.

"Nyní se nacházíme mezi první a druhou ruskou obrannou linií," uvedl Tarnavskyj několik dní poté, co Kyjev oznámil symbolické vítězství, když znovudobyl obci Robotyne. Tarnavskyj odhadl, že Rusko věnovalo 60 procent svého času a zdrojů na vybudování první obranné linie a pouze po 20 procentech na druhou a třetí linii, protože Moskva neočekávala, že by se ukrajinské síly mohly dostat skrz.

Ukrajinský postup potvrdil ve čtvrtek také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. "Bylo jasné, že to bude krvavá a velmi obtížná ofenziva. Možná nepostupují tak rychle, jak si představovali, ale postupují, třeba o několik stovek metrů za den. A Rusové ztrácejí," řekl šét NATO v Bruselu europoslancům. 

Válka se čím dál víc přesouvá do Ruska. Mír nebude, trvají na svém Ukrajinci (5. 9. 2023)

"Jakýkoli vyjednávací proces bude znamenat kapitulaci Ukrajiny a demokratického světa jako celku," uvedl Mychajlo Podoljak. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy