Rusové volí prezidenta. O vítězi je dávno rozhodnuto

Pavel Vondra
2. 3. 2008 14:33
Kreml dal jasné zadání. O zbytek už se nemusí starat
Kupředu pravá! Dmitrij Medveděv neochvějně kráčí k vítězství ve volbách
Kupředu pravá! Dmitrij Medveděv neochvějně kráčí k vítězství ve volbách | Foto: Reuters

Moskva - Přinejmenším od příchodu Vladimira Putina k moci se v Rusku prezident nevolí, ale vyrábí. Na zakázku shora.

Až se dnes v 19:00 středoevropského času uzavřou i ty poslední volební místnosti na území Ruské federace, konkrétně ty v Kaliningradu, nejzápadněji položeném místě Ruska, oznámí televize první odhady výsledků voleb hlavy státu.

S pravděpodobností, která s jistou nejen hraničí, ale prakticky se s ní shoduje, už teď můžeme říct, že vítězem hlasování se stane dosavadní první vicepremiér Dmitrij Medveděv.

Právě jeho si za svého nástupce vybral dosluhující prezident a nejpopulárnější politik v zemi Vladimir Putin.

ČTĚTE VÍCE: Sázky na vítěze ruských voleb se nepřijímají

90 minut v prime time zdarma

Kritikům se otevřená podpora ze strany stávající moci, kterou má na své straně Medveděv, pochopitelně nelíbí.

Nerozlučná dvojka. Nynější prezident a budoucí premiér Vladimir Putin s dosavadním prvním vicepremiérem a příští hlavou státu Dmitrijem Medveděvem
Nerozlučná dvojka. Nynější prezident a budoucí premiér Vladimir Putin s dosavadním prvním vicepremiérem a příští hlavou státu Dmitrijem Medveděvem | Foto: Reuters

Stejně jako v minulosti v případě Vladimira Putina se to odráží například i v jednostranném televizním zpravodajství, které je pro drtivou většinu Rusů hlavním zdrojem informací.

Deník Nězavisimaja Gazeta například spočítal, že když si Medveděv vzal ve středu volno, aby v rámci předvolební kampaně navštívil Nižnij Novgorod, zajistil si tak ve večerních zprávách na pěti kanálech 90minutový prostor.

Cena, kterou by za takovou reklamu v hlavním vysílacím čase normálně musel zaplatit, podle listu několikanásobně převyšuje rozpočet celé jeho kampaně. V tomto případě však nemusel zaplatit ani kopějku.

Představitelé Medveděvovy kampaně důrazně odmítají, že by porušili platná pravidla pro televizní agitaci. "Šlo o běžné setkání s voliči, jen u toho prostě zrovna byla média," cituje ruský deník jednu z mluvčích kampaně budoucího prezidenta.

Jak se dělá vítěz

I přes tyto zjevné výhody Kreml neponechává nic náhodě. Podle zpravodajů britského listu Guardian v Moskvě se dnes dá do pohybu pečlivě promazané soukolí, v rámci něhož jsou miliony státních zaměstnanců nuceny pod pohrůžkou ztráty pracovního místa odevzdávat svůj hlas tomu "jedinému správnému" kandidátovi.

Guvernéři, představitelé místních správ, ba dokonce i ředitelé škol dostali instrukce zajistit Dmitriji Medveděvovi potřebnou většinu už v prvním kole, píše Guardian. Žádoucí výsledky jsou kolem 70 procent hlasů pro vítěze a zhruba stejná volební účast.

Nezávislí analytici jsou přesvědčeni, že ve skutečnosti přijde svůj hlas odevzdat jen asi čtvrtina až polovina oprávněných voličů, to však nemůže regionálním volebním komisím zabránit, aby do centrály v Moskvě neposlaly žádoucí cifry.

"Nikdo už ani nepotřebuje připomínat, co se od něj čeká. Všichni to dobře vědí," řekl Guardianu politolog Stanislav Bělkovskij.

"Tato technologie se za poslední čtyři roky v Rusku osvědčila. Jakmile se volební místnosti uzavřou, vezmou se nepoužité hlasovací lístky, zaškrtne se v nich Medveděvovo jméno, vhodí se do urny, ta se orazítkuje a za vteřinu už se může otevřít. Pak začne sčítání," popsal pro Guardian nacvičenou proceduru.

 

Právě se děje

Další zprávy