Radovali se předčasně. Ukrajinci se vysmáli videu, na kterém utrpěli zásadní ztrátu

bb bb
9. 7. 2024 16:02
Rusové zveřejnili záběry z průzkumného dronu, který měl pomáhat při útoku balistickými střelami Iskander na ukrajinské letiště poblíž města Kryvyj Rih. Agresor tvrdil, že zasáhl nejen bojové letouny, ale mimo jiné i dva americké systémy protivzdušné obrany MIM-104 Patriot. Ukrajinci jim zpětně vzkázali, že jejich radost z úderů je předčasná.
Záběry ruského dronu z útoku na ukrajinské letiště u města Kryvyj Rih. Agresor tvrdil, že zasáhl letouny a systém protivzdušné obrany Patriot. | Video: Aktuálně.cz/X/Serhii Sternenko

Rusové vypustili na letiště balistické střely Iskander-M ve verzi 9K720 s doletem až 500 kilometrů. Poprvé je použili při agresi proti Gruzii v roce 2008, uvádí projekt Centra pro strategická a mezinárodní studia Missile Defense Project. Moskva podle serveru Business Insider tvrdí, že tato střela krátkého doletu nebude mít do příštího roku západní konkurenci. 

Proč jsou ukrajinské letouny Su-27 na stojánce pod širým nebem na dohled průzkumným dronům a ne v krytech?, ptal se po zveřejnění videa server Defense Express. Odpověď mu dali Ukrajinci, kteří tvrdí, že Rusy oklamali. Agresor podle nich zasáhl pouze napodobeniny letadel a systémů protivzdušné obrany. 

O této taktice informoval na Telegramu velitel ukrajinských vzdušných sil Mykola Oleščuk, který k příspěvku připojil video pořízené ruskými bezpilotními letouny u Kryvého Rihu na střední Ukrajině a v oblasti Južne poblíž černomořského přístavu Oděsa. 

Podle výzkumníka Johna Ridge, který na sociální síti X porovnával záznam z dronu s originálem, má odpalovací zařízení Patriotu na videu pořízené ruským dronem atypickou konfiguraci a chybí mu v přední části generátor. Ale uznal, že video nemá dobrou kvalitu.

"Personál vzdušných sil úspěšně provedl pasivní obranu! Děkuji všem, kteří pomáhají kvalitními modely letadel a systémů protivzdušné obrany. Nepřítel má méně Iskanderů, my získáme více modelů," napsal Oleščuk v příspěvku. Podle jednoho z ruských neoficiálních zdrojů z roku 2009 jedna řízená střela Iskander ve verzi 9М723K5 přišla na 123,1 milonu rublů. To odpovídalo tehdejším 3,5-4 milionům dolarů, napsaly dříve Armádní noviny.

Nebylo by to od února 2022, kdy Rusko zahájilo svou plnohodnotnou invazi, poprvé, kdy by Ukrajina použila "falešné" vojenské cíle.  Fotografie a videa, které v únoru kolovaly na sociálních sítích, například ukazovaly vysoce realistické verze klamných cílů, jako jsou radary a systémy protivzdušné obrany, píše americký server Business Insider. 

Podobnou taktiku použilo i Rusko, když například malovalo siluety svých zakotvených námořních plavidel vedle na zem, aby se pokusilo oklamat Ukrajinu.

Česká firma zaujala světová média. Její HIMARS je "k ničemu" jen na první pohled. (Celý článek s videem zde)

Česká firma je špičkou ve výrobě falešných zbraní. Raději by ale vyráběla hračky | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy